Internetem proteče zettabajt informací. V roce 2016

tl
13. 6. 2012 20:37
V roce 2016 proletí internetem čtyřikrát víc dat než dnes
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Společnost Cisco ve své studii Visual Networking Index předpovídá, že v roce 2016 bude internetem protékat čtyřikrát více dat, než je tomu v současnosti.

Roční objem přenesených dat by se měl vyšplhat až na 1,3 zettabajtu (bilion gigabajtů), což znamená, že každou sekundu si mezi sebou počítače a další zařízení vymění informace o velikosti asi devíti tisíc DVD nosičů.

Tento nárůst objemu přenášených dat má způsobit několik faktorů. Prvním z nich je neustálé přibývání zařízení připojených k internetu, jejichž počet by se do čtyř let měl vyšplhat až na 18,9 miliard, což je v průměru dva a půl přístroje na jednoho obyvatele planety.

Zároveň klasické osobní počítače budou tvořit asi jen 81 procent tohoto čísla a zbytek si rozdělí telefony, tablety a i další elektronika a spotřebiče, které budou k internetu připojeny.  Podle společnosti Cisco bude více než polovina těchto zařízení k internetu napojena pomocí Wi-Fi.

Internet bude mít polovina planety

Společně s nárůstem počtu zařízení vzroste samozřejmě i počet jejich uživatelů. Těch by mělo být do roku 2016 3,4 miliard, tzn. okolo 45 procent celosvětové populace.

Kromě počtu uživatelů a zařízení ovlivní objem dat také přenosová rychlost, která by se z dnešních průměrných 9Mb/s měla zvýšit až na 35Mb/s.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy