Analytici: Nokia vstala z mrtvých, může porazit Apple

David Slížek
27. 10. 2011 10:59
Vidíme před Nokií optimističtější budoucnost, než bychom řekli před rokem, shoduje se opatrně řada analytiků a expertů
Stephen Elop na Nokia World 2011
Stephen Elop na Nokia World 2011 | Foto: Reuters

Ať už byla středeční prezentace novinek Nokie jakkoli patetická a chvílemi až komická, finské firmě se zřejmě podařil obrat, ve který už málokdo doufal.

Vidíme před Nokií optimističtější budoucnost, než bychom řekli před rokem, shoduje se opatrně řada analytiků a expertů.

Nokia letos v únoru udělala sebevraždou zavánějící rozhodnutí: zahodila vlastní čerstvě vyvinutý operační systém pro smartphony MeeGo a její nový šéf Stephen Elop oznámil, že další telefony poběží na ne příliš úspěšném systému Windows Phone od Microsoftu.

Sázka na design

Už po osmi měsících ukázala výsledky: Lumia 800 a Lumia 710 jsou prvními smartphony Nokie na nové platformě. Technicky nenabízejí v podstatě nic, co by dnes už nebyl u smartphonů standard.

Nokia ale cílí na mladé lidi a chce zaujmout hlavně navýsost povedeným designem. Mohlo by se jí to povést: Lumia 800 je opravdu hezký telefon a Lumia 710 přichází s řadou barevných variant. Nokii už podobný trik jednou vyšel - byla průkopníkem výměnných krytů u telefonů.

Nokia Lumia 710
Nokia Lumia 710 | Foto: Nokia

Restart se Nokii povedl i podle názoru řady odborníků. Ostatně - výzkumná firma IDC už v březnu předpověděla, že systém Windows Phone s pomocí Nokie předběhne iOS od Apple a v roce 2015 se s podílem 21 procent trhu stane po Androidu druhým nejpoužívanějším operačním systémem ve smartphonech.

Vybrané názory analytiků a expertů

"Dnes měla Nokia dokázat, že to pořád umí. Je to, jako když se dítě učí chodit. Pokud při prvním kroku nespadne, dodá mu to sebedůvěru, aby mohlo dále kráčet. Většina lidí od Nokie očekávala jeden telefon, ale ukázali nám dva. Oba jsou konkurenceschopné ať už z pohledu designu, nebo ceny. Liší se nějak podstatně od Apple nebo Androidu? Vlastně ne. Ale zatímco přesvědčit ke změně majitele iPhonu bude těžké, většinu majitelů Androidu víc zajímá uživatelské prostředí a hardware, a ne tolik ekosystém, který je na ně nabalený. Přesvědčit je ke změně je jednodušší. Nokia byla nejvíce kritizována za to, že má vizi, ale neumí ji naplnit. Dnes ukázala, že to umí." Carolina Milanese, viceprezidentka výzkumné a poradenské firmy Gartner, zdroj: Guardian

Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 800 | Foto: Nokia

"Microsoft zajímavě pracuje s hlasovým vyhledáváním, podobně jako Apple se Siri. Rozpoznání hlasu od Microsoftu ještě není tak dobré, protože zatím nemá dost dobře definovány funkce a akce, které mohou být při hledání aktivovány. Přesto je ale vidět, že Microsoft přemýšlí o navigaci a hledání novým a unikátním způsobem. Co se hodně povedlo, je možnost 'připíchnout' určité funkce aplikací - třeba zvukové připomínky z aplikace Evernote - na domácí obrazovku. Prostě - systém, který Microsoft postavil, je výborný. Firma jen potřebovala hardware, který by se stal jeho vlajkovou lodí. I když byly telefony běžící na Windows Phone hezké, před Lumia 800 žádný nemohl konkurovat jiným smartphonům. A to se teď změnilo." Christina Warren, editorka mashable.com, zdroj: Mashable.com

"Nokii: Vyrábíte příliš mnoho produktů. Soustřeďte se na tři." Jack Dorsey, tvůrce Twitteru, zdroj: Twitter 

Nokia Lumia 710
Nokia Lumia 710 | Foto: Nokia

"Tyto přístroje znamenají dobrý start, ale je to pořád jen jednoduché převedení telefonů na Windows Phone. Skutečné výsledky spojení Nokie s Microsoftem uvidíme až příští rok... Znovudobytí lukrativních pozic na trhu, které Nokia ztratila ve prospěch Applu a Androidu, bude každopádně herkulovský úkol." Ben Wood, ředitel výzkumné a analytické firmy CCS Insights, zdroj: Reuters

"Nové telefony ukazují obnovenou důvěru Nokie ve své tradiční silné stránky. Vracejí se zpátky ke kořenům - k jednoduchosti. Zbavily se balastu a soustředily se na to, co lidé potřebují: komunikovat, navigovat a přátelit se." Christian Lindholm, autor rozhraní klasických Nokií S60 a S40, dnes spolumajitel designérského studia Fjord, zdroj: Reuters

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

Další zprávy