SŽDC slíbila cenný pozemek u dejvického nádraží developerovi. Teď řeší, jak vycouvat

ČTK ČTK
5. 12. 2018 13:51
Správa železniční dopravní cesty hledá možnosti, jak odstoupit od smlouvy o budoucím prodeji pozemků u dejvického nádraží v Praze developerské firmě Amádeus Real.
Jiří Svoboda, šéf SŽDC.
Jiří Svoboda, šéf SŽDC. | Foto: ČTK

Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) proto vyzvala developera k jednání o oboustranném odstoupení. Řekl to šéf státní organizace Jiří Svoboda. Smlouva podle něj byla uzavřena předčasně. Budoucí využití pozemků by nejraději viděl pro státní účely, zmínil úvahy o nové budově Národní galerie. Developer pro zrušení smlouvy nevidí důvod.

Kupní smlouvu, která počítá s prodejem pozemků firmě Amádeus Real nejpozději do roku 2030, podepsal Svobodův předchůdce ve funkci Pavel Surý. Státní podnik tehdy uzavřel smlouvu s Amádeus Real bez veřejné soutěže. Podle obou stran smlouva počítá se stanovením ceny pozemků až v době transakce za pomoci znaleckých posudků tak, aby odpovídala cenám okolních pozemků.

"SŽDC vyzvala developerskou společnost Amádeus Real k vzájemnému odstoupení od smluv bez jakékoliv úhrady," řekl Svoboda. Firma Amádeus Real se podle jejího mediálního zástupce Karla Samce s obsahem výzvy seznamuje. "Mohu v tuto chvíli pouze znovu zopakovat, že nám stále nejsou známy žádné důvody pro zrušení smlouvy, a jsme i nadále připraveni své smluvní povinnosti plnit," dodal.

Podle Svobody byla smlouva o budoucím prodeji pozemků uzavřena, aniž byly hotovy plány navazujícího projektu, ke kterému organizace pozemky dosud potřebuje. "Myslím, že tento smluvní vztah byl předčasný a neumožnil trhu se ke smluvnímu ohodnocení pozemků nějak vyjádřit," podotkl.

Pozemky by podle šéfa SŽDC měly sloužit především ke společenským účelům. "Chtěli bychom, aby státní majetek sloužil primárně státu, a ne pouze pro developerské projekty, které ze zmíněné smlouvy vyplývají," podotkl. Na pozemcích u dejvického nádraží a stanice metra Hradčanská, které vlastní vedle SŽDC také pražský magistrát, zvažuje výstavbu své nové budovy Národní galerie.

Moderní objekt pro prezentaci současného umění by doplnil soubor historických budov galerie. "Pokud se podaří státním firmám vyčistit pozemky od těch zvláštních smluv, chtěli bychom otevřít diskusi o využití novostavby a Veletržního paláce. Například tunel u dejvického nádraží v Praze by se dal využít jako parkoviště. Národní galerie má šest objektů a žádné parkování," řekl generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt.

Pokud developer nepřistoupí na výzvu správy železnic, je Svoboda připraven na další možnosti ohledně odstoupení od smlouvy, konkrétní kroky však neuvedl. Pokud se firma nevyjádří během prosince, chce se Svoboda vrátit k jednáním v lednu.

"Jsem však optimista a věřím, že se dohoda najde," dodal. Upozornil, že nemovitosti na pozemcích a v jejich těsné blízkosti vlastní několik majitelů, včetně firmy Amádeus Real. V případě dalšího nakládání s pozemky se tak majitel musí dohodnout se všemi vlastníky.

Pozemky u dejvického nádraží jsou pro SŽDC klíčové kvůli připravované trati z Prahy do Kladna. Správce kolejí plánuje pod pozemky vést trať v tunelu, který by měl z dejvického nádraží pokračovat k nádraží na pražském Veleslavíně. O přesné podobě vedení tunelů ale zatím není rozhodnuto.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Anthony při debutu za Portland k výhře nepomohl

S novou posilou Carmelem Anthonym nastoupili basketbalisté Portlandu v úterním programu NBA v New Orleansu, pětatřicetiletá hvězda je však k vítězství nedovedla. Blazers podlehli 104:115 a zaznamenali už desátou porážku v sezoně. LeBron James se stal prvním hráčem v historii, který proti všem 30 ligovým klubům zaznamenal triple double, a Lakers se po výhře 112:107 nad Oklahomou znovu osamostatnili v čele tabulky.

Výsledky NBA:

LA Lakers - Oklahoma City 112:107, Memphis - Golden State 95:114, New Orleans - Portland 115:104, Sacramento - Phoenix 120:116.

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 je kvůli nehodě uzavřena u Brna směrem na Vyškov

Kvůli nehodě osobního a nákladního auta u Rohlenky na Brněnsku byla ve středu ráno téměř na čtyři hodiny uzavřena dálnice D1 mezi kilometry 203 a 210 ve směru z Brna na Vyškov. Řidič osobního vozu utrpěl zranění a jeho spolujezdec zemřel. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a mluvčího jihomoravské policie.

Kvůli nehodě byla dálnice D1 východně od Brna uzavřena zhruba od 3:00. Dálnice byla opět zprůjezdněna kolem 6:45. Policie předpokládá, že doprava v místě nehody se postupně stabilizuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy