Systém mýtného pro kamiony by mohl být stejný i pro auta

ČTK ČTK
16. 3. 2014 14:09
Zrušení dálničních známek pro auta, které by nahradil kamerový systém, by mohl ušetřit až miliardu korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Součástí tendru na provoz mýtného pro kamiony by mohly být i kamery, které budou kontrolovat zaplacení poplatku také u osobních aut.

Připojení systému, který by mohl nahradit papírové dálniční známky, k soutěži na provozovatele výkonového zpoplatnění vozidel nad 3,5 tuny zvažuje ministerstvo dopravy, řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Spojením obou systémů by se podle ministerstva mohlo na provozu ušetřit. Zatím ale jde pouze o návrh, který se ještě v rámci přípravy tendru může změnit.

Tendr má určit nástupce provozovatele mýtného z roku 2007

Efektivitou spojení obou systémů do jedné zakázky se bude zabývat projektový manažer, který bude pro stát připravovat hlavní soutěž na provozovatele kamionového mýtného, potvrdil ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Tomáš Čoček.

Ten by zároveň měl vyčíslit i hodnotu úspor, které by v souvislosti se synergickými efekty spojení obou systémů přineslo.

Mnohamiliardový tendr má určit nástupce společnosti Kapsch, která kamionové mýtné provozuje od roku 2007.

Základní parametry veřejné soutěže chce mít ministerstvo dopravy hotové do konce letošního roku, aby bylo možné vítěze vybrat před začátkem roku 2017, kdy dosavadní smlouva s Kapschem vyprší.

Kamery by ušetřily miliardu

Technologické parametry mýtného pro kamiony zatím známé nejsou a není tak jasné, zdali se bude po roce 2017 vybírat mýtné s pomocí stávajících mýtných bran, nebo se využije satelitní technologie.

V případě osobních aut už ale o preferované technologii rozhodla studie proveditelnosti, kterou si ke konci loňského roku nechal vypracovat fond dopravy. Podle něj by se nahrazením dálničních známek kamerami dalo za desetiletý provoz systému ušetřit zhruba miliardu korun.

Výhoda systému videoidentifikace vozidel spočívá podle studie v tom, že není nutné mezi řidiče distribuovat kupony nebo palubní jednotky, jaké mají v ČR povinně kamiony.

Záznamy z kamer umístěných podél zpoplatněných komunikací se jen srovnají s databází platících uživatelů pod konkrétní registrační značkou a odpadnou tím náklady na síť prodejních míst, které v současnosti dálniční známky distribuují.

Ročně stát na dálničních kuponech vybere 3,9 miliardy korun. Zavedením kamerového systému by se tento výběr zvýšíl o 2,4 procenta, odhaduje SFDI s tím, že nový efektivnější způsob kontroly přiměje k nákupu známky řadu dnešních neplatičů.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Biker Stošek získal bronz na mistrovství světa v maratonu

Biker Martin Stošek vybojoval bronz na mistrovství světa v maratonu a v historii šampionátů je třetím českým medailistou mezi muži. V Turecku šestadvacetiletý cyklista navázal na Jaroslava Kulhavého a Kristiána Hynka, který dnes dojel při obhajobě stříbra šestý. Titul získal stejně jako loni Héctor Leonardo Páez z Kolumbie.

Stošek přijel do tureckého města Sakarya nedaleko Istanbulu s výbornou formou. Předminulý víkend vyhrál prestižní maraton na italském ostrově Elba a k favoritům patřil i dnes. Na vítězného Páeze ztratil dvě a půl minuty, souboj o stříbro prohrál po téměř čtyřech a půl hodinách v sedle o 15 sekund s Portugalcem Tiagem Ferreirou.

Závod žen ovládla Švýcarka Ramona Forchiniová, nejlepší z Češek byla jedenáctá Karla Štěpánová. Muži absolvovali 110 kilometrů, ženy 80,9.

Z předchozích českých medailistů získal Kulhavý, olympijský vítěz v cross country z Londýna, maratonské zlato v roce 2014 a předtím byl druhý, Hynek má stříbro a dva bronzy. Třetí skončila před šesti lety i Tereza Huříková.

Další zprávy