Zvyšte spotřební daň z piva, říká EU

ČTK
8. 9. 2006 15:55
Brusel/Praha - Evropská unie chce, aby Česká republika zvýšila spotřební daň z piva. Růst daně by měl být asi pětinový. Uvnitř: ANKETA

Česko však není jediný stát, který by měl své daně upravit. Výtka se týká dalších šesti států.

Z půllitru zlatavého moku by tak stát vybral asi o 30 haléřů více než nyní. Vyplývá to z návrhu, který dnes Evropská komise představila novinářům. Daň by se měla zvýšit někdy mezi roky 2008 až 2010. Českým pivovarníkům se návrh Unie na zvýšení daně nelíbí.

Brusel svůj návrh obhajuje tím, že do spotřebních daní z alkoholu se v posledních letech prakticky nepromítala inflace, tedy růst spotřebních cen.

Minimální sazba daně znamená, že vlády mohou stanovovat nad touto úrovní jakkoliv vysoké daně. Například Finsko uvaluje na litr piva spotřební daň 1,42 eura proti pouhým devíti centům v Česku, Lotyšsku nebo na Maltě. Švédsko vybírá z lahve lihoviny 15,50 eura ve srovnání s 1,68 eura na Kypru. Minimální daň na lihové nápoje v EU je 1,54 eura.

Zachovejte rozdílnost

"Je to o tom, že EU chce daně sbližovat a mít vše jednotné, podle jednoho mustru. To je špatně," řekl ČTK výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Pivovarníci by podle něj byli nejradši, kdyby český ministr financí návrh EK na příslušném jednání vetoval. Popřípadě budou žádat rozdělení růstu daně alespoň do dvou kroků.

Zvýší-li se sazba o 30 haléřů na půllitr, může být konečné zdražení i 50 haléřů, což je citelné, uvedl Veselý s tím, že samotné pivovary jsou při zvyšování cen opatrné.

Foto: Aktuálně.cz

Výkonný ředitel svazu také uvedl, že by se dál prohloubil daňový rozdíl mezi pivem a vínem, kterému má zůstat nulová sazba.

Případné zvýšení daně se nelíbí ani předsedovi Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiřímu Fuskovi. Pivo je podle něj národní nápoj a významná exportní komodita, jakých ČR moc nemá.

"Příliš málo si ho chráníme," uvedl s tím, že třeba Francouzi by si na víno nechali sáhnout jen těžko.

S nejnovějším požadavkem EU však nesouhlasí ministr financí Vlastimil Tlustý.

"Zásadní s tím nesouhlasíme a použijeme všechny prostředky k tomu, aby se daně nezvyšovaly," uvedl Tlustý.

Harmonizace a inflace

"Minimální daňové sazby jsou základním kamenem systému spotřebních daní v celé EU," řekl eurokomisař László Kovács, který má na starosti právě daně. Podle něj celý systém spotřebních daní ztrácí smysl, pokud se do něj inflace nepromítá.

Ekonomické a sociální dopady růstu daní budou podle evropského společenství naprosto minimální, i když lze čekat odpor ze strany některých členských států.

Pití piva je zdravé jen v omezeném množství.
Pití piva je zdravé jen v omezeném množství. | Foto: Reuters

"Tento růst je menší, než je hodnota průměrné roční inflace v EU," dodal Kovács.

Čeští pivovarníci se nedávno ozvali i proti dalším záměrům EK. Eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu totiž připravuje několik návrhů, které by měly omezit spotřebu alkoholu. Patří mezi ně nejenom zdanění, ale i označování lahví varovnými nadpisy.

Český svaz pivovarů a sladoven se podle předsedy Františka Krakeše domnívá, že politika příkazů, zákazů a restrikce nebere v úvahu právo spotřebitele se odpovědně a samostatně rozhodovat. Lepší cestou je výchova a co největší informovanost veřejnosti, soudí pivovarníci.

 

Právě se děje

Další zprávy