Warren Buffett vs. George Soros: Kdo je lepší?

Vladimír Hobza, investicniweb.cz
12. 12. 2010 19:26
Porovnejte dva veleúspěšné investory. Jak dokáží zhodnoti peníze své i jiných?
Warren Buffett
Warren Buffett | Foto: Reuters

New York - Proč neinvestovat u lidí, kteří jsou nejlepšími investory na světě? Nejlepší sportovce najdete vždy v první lize. Kde hledat nejlepší portfolio manažery?

Talent u Buffetta a Sorose byl objeven už dávno, měli proto dost času ukázat, co dovedou. Jejich úspěch v roli manažerů hedgeových fondů měl nejen filantropický dopad na společnost, ale přinesl především tučné zisky spokojeným klientům.

Kdo tvrdí, že Warren Buffett není správce hedgeových fondů, si nevšímá, že arbitráž, pákový efekt, deriváty a obchodování na základě makroudálostí jsou dávno součástí Buffettovy strategie. Dokonce už v roce 1954 prováděl na kakau obchody "na krátko".

Žádný z nich nemá titul PhD nebo MBA, přesto vykazují Buffett a Soros výjimečné kvality. Během více než 41 let proměnil Soros 1 000 dolarů na 14 milionů dolarů (po započtení všech poplatků), Buffett pak 1 000 dolarů na 3 miliony dolarů.

Když porovnáme vývoj hodnoty Berkshire Hathaway, Sorosova fondu a oficiálního indexu S&P 500, vypadá to, jako by index ani nerostl.

Soros je výkonnější, Buffett bohatší

Jak je to možné? Klíčem je delší úročení výnosů.

Buffett začal se svými investicemi v roce 1957, Soros až v roce 1969. Buffett je z Omahy, Soros z Budapešti. Buffett se dal na obchodování s měnou a globální diverzifikaci asi před deseti lety, Soros kupoval akcie japonských a dalších zemí už kolem roku 1950.

Sorosova skvělá výnosnost fondu je založena na hlubší mezinárodní znalosti. Jeho filozofie - reflexivita - je i přes svůj úspěch stále ignorována davem, Buffettův přístup - hodnotové investování - začíná být známé, proto se na trhu objevuje řada "konkurentů".

Buffett řídil takzvaný absolute return fund v období 1957-1969, a poté realizoval své strategie prostřednictvím Berkshire Hathaway. V roce 1962 koupil Berkshire Hathaway za 7,6 USD na akcii, nyní se obchoduje kolem 120 USD, tj. průměrný roční růst 22 %! I Buffettův fond vykazoval 13 let po sobě pozitivní výsledky. Po odečtení všech poplatků přinášel investorům čistý výnos 23,8 %.

Někteří ekonomové říkají, že Buffett měl jen štěstí. Ale když ho srovnáme s indexem S&P 500 od začátku roku 1957, dokázal významně překonat trh - hlavní index za tu dobu z 1 000 dolarů udělal "jen" 100 tisíc.

Kdo účtuje nehorázné poplatky, Soros nebo Buffett? Čtěte další srovnání - ZDE

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy