Věštec z Omahy si našel nástupce

Adam Junek
5. 3. 2006 15:30
Omaha - Kdybych dnes v noci umřel, firma bude v dobrých rukou, řekl akcionářům miliardář Warren Buffett.

Nejsledovanější investor světa a druhý nejbohatší muž planety si po letech spekulací vybral nástupce pro vedení své firmy Berkshire Hathaway. Jméno však nadále tají.

"Vybírali jsme ze tří vysoce postavených manažerů naší firmy a na jednom jsme se s ostatními šéfy jednohlasně shodli," uvedl podle BBC News 75letý Buffett, který vede firmu již 41 let.

Kdy odejde, nikdo neví

Tajemstvím také zůstává, kdy téměř neomylný investor, kterému se pro jeho úspěch přezdívá "Věštec z Omahy", půjde do důchodu.

"Všichni si uvědomují, že nahradit tohoto charismatického muže je naprosto nemožné," citoval International Herald Tribune Gregoryho Skodu, který pomáhá firmám vybírat nástupce šéfů.

"Žádný Warren Buffett číslo dvě totiž neexistuje," dodal.

Ještě vloni se na valné hromadě Berkshire Hathaway spekulovalo, že Buffetta by mohl nahradit Bill Gates. Ten je ostatně jediným člověkem, který předčí 40miliardový majetek bájného investora.

Šéf Microsoftu totiž patří k Buffettovým blízkým přátelům a kromě toho se dostal i do vedení Berkshire Hathaway.

Své bohatství vybudoval Buffett z ničeho. Začínal v padesátých letech a často šel proti proudu. Kupoval akcie firem, které byly těsně před krachem, ale Buffett cítil, že při změně ekonomické situace se opět mohou vrátit na vrchol.

Investice, Zn. Hledám vajgly

Sám svou metodu investování popsal takto: "Hledám na trhu vajgly, v nichž je ale ještě několik šluků".

Jeho portfolio patří k nejhodnotnějším na světě. Drží akcie firem jako Coca-Cola, American Express nebo před rokem koupil akcie pivovarnické skupiny Anheuser-Busch.

Trhy na jeho nákupy vždy reagují. Když pivovary Anheuser-Busch zveřejnily, že Buffett je jejich novým investorem, vyletěla hodnota jejich akcií prudce vzhůru.

Jediné, čemu se vyhýbá, jsou moderní technologie. "Nepouštím se do toho, čemu nerozumím," tvrdí vitální stařík, který s oblibou hraje na ukulele.

Co naprosto nesnáší jsou daně. Snaží se jim legálně vyhnout, jak jen to jde. Jeho transakce tak často probíhají výměnou akcií, které prodává až ve chvíli, kdy si na daně už svým růstem vydělaly.

Děti nerozmazloval

Buffett nepatří k velkým filantropům, ze svého bohatství na dobročinné účely dává jen nepatrnou část. Nezapomíná však na své kořeny, a podporuje proto školy ve své domovské Omaze, kde například otevřel školu, která nese jméno jeho tety Alice.

Ani jeho děti to neměly s tatínkem lehké. Rozhodně je nerozmazloval. Když chtěl syn začít podnikat, půjčil mu Buffett peníze za stejných podmínek jako jakémukoliv jinému obchodnímu partnerovi.

Své o tom ví i dcera miliardáře. Když jej byla vyzvednout na letišti, zjistila, že nemá na zaplacení parkovného. Buffett si na dvacet dolarů, které jí půjčil, nechal vystavit šek.

Mnozí jej považují za podivína, a on si na tom vlastně zakládá. Řídí se přitom patrně svým vlastním heslem: "Pověst si buduješ šedesát let, ale můžeš o ni přijít během šedesáti sekund."

 

Právě se děje

před 45 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy