Válka o nový formát DVD končí. Toshiba kapitulovala

djl, kf
19. 2. 2008 17:15
Definitivním vítězem se stal blu-ray od Sony
Foto: Reuters

Tokio - Japonská společnost Toshiba definitivně vytáhla ve válce DVD formátů nové generace bílý prapor. Uznala, že vítězství patří konkurenčnímu blu-ray a přestane vyvíjet a produkovat digitální paltformu HD DVD s vysokým rozlišením obrazu.

Blu-ray vyvinutý firmami Sony a Matsushita Electric Industrial se tak stane univerzálním standardem, na který přejdou všichni producenti i výrobci.

Foto: Reuters

Poslední ranou pro Toshibu bylo rozhodnutí společnosti Warner Bros a Wal-Mart Stores, že budou nadále produkovat a prodávat filmy už jen na nosičích technologie blu-ray. Warner byl přitom jedním z mála, který snímky vydával v obou formátech.

Podle přepokladů tak boj vyřešila  právě velká hollywoodská studia; jedno z nich má ostatně i Sony.

S Toshibou sice uzavřelo smlouvu hned několik studií, mezi nimi i Universal, Paramount, DreamWorks a Viacom. Ani to však na vítězství nestačilo.

"Pečlivě jsme zvážili průběh takzvané války formátů nové generace. Došli jsme k závěru, že rychlé ukončení výroby bude nejlepším řešením," odůvodnil rozhodnutí firmy na tiskové konferenci její prezident Atsuoshi Nishida.

Válka o disky

  • Blu-Ray rekordéry míří na trh
  • Boj mezi Blu-Ray a HD DVD přijde draho
  • Konec DVD? Prý ho vytlačí do tří let Blu-ray
  • Na trhu se objevila příští generace DVD
  • Souboj HD DVD s Blu-Ray disky se blíží

Toshiba oznámila, že přestane vyvíjet, vyrábět a prodávat přehrávače a rekordéry HD DVD. Nishida ale slíbil, že koncern zajistí podporu už prodaným přístrojům HD DVD, které má na e světě zhruba milion spotřebitelů.

Firma uvedla disky HD DVD na trh v roce 2006 s tím, že hlavní výhodou oproti konkurenci bude cena; zároveň měly nabídnout víc interaktivity.

To však nestačilo a dnes se ukazuje, že lepší zbraní byla větší nahrávací kapacita, na kterou vsadila firma Sony s formátem blu-ray. Ten je navíc schopná přehrávat i herní konzole Playstation 3 od Sony.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy