Svět poroste rychleji, Evropa bude brzdit, předvídá MMF

ČTK Karel Toman, ČTK
25. 1. 2011 9:02
Evropa poroste pomaleji než "Třetí svět", Česku se ale povede líp než průměru Staré dámy
Industriální obzor. Těžba železné rudy v čínském Tchien-ťinu.
Industriální obzor. Těžba železné rudy v čínském Tchien-ťinu. | Foto: Reuters

Washington - Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes zvýšil odhad růstu globální ekonomiky na letošní rok. Místo dosavadních 4,2 procenta teď tempo růstu přepočítal na 4,4 procenta.

Průměrnou hodnotu růstu ale táhnou vysoko hlavně takzvané rozvojové země, vyspělý západ, a z něj hlavně periferie eurozóny, poroste mnohem pomaleji. Naopak rychleji než podle původních předpokladů letos porostou ceny. O něco lépe než evropský průměr si povede i Česko.

Oživení je "dvourychlostní"

MMF to uvedl v aktualizovaném výhledu s názvem World Economic Outlook. Výhled na příští rok nechal beze změn a nadále předpokládá, že ekonomika vykáže růst o 4,5 procenta.

Oživení světové ekonomiky je podle MMF značně nerovnoměrné a zůstane takové i v dohledné době.

"Dvourychlostní oživení pokračuje. Ve vyspělých zemích se aktivita snížila méně, než jsme předpokládali, růst je ale slabý a nezaměstnanost vysoká," píše se ve zprávě.

Měnový fond si všímá hlavně problémů na periferii eurozóny, které považuje za jednu z hlavních příčin ohrožení růstu. Výhled eurozóny tak zůstává beze změn a fond předpokládá, že ekonomika 17 členských zemí letos vykáže růst v rozsahu 1,7 procenta. Eurozóna tak v letošním i příštím roce patrně vykáže slabší růst než Spojené státy i Japonsko.

Čína dál poletí vzhůru 

Převážně kvůli dražším komoditám fond zvýšil odhad letošního růstu inflace ve vyspělých zemích na 1,6 procenta, zatímco dosud vyspělým zemím předpovídal růst cen o 1,3 procenta. V příštím roce by měla inflace zůstat na stejné úrovni jako letos.

V silném růstu bude pokračovat Čína, která jako jediná z velkých ekonomik přečkala globální krizi pouze zmírněním tempa růstu. Měnový fond očekává, že Čína letos vykáže růst o 9,6 procenta a příští rok o 9,5 procenta. Zůstala by tak v blízkosti dlouhodobého průměru za posledních 20 let.

Dobře si podle MMF povede i region střední a východní Evropy, v němž leží Česká republika. Celá oblast loni vzrostla o 4,2 procenta a i když se její růst podle fondu v letošním roce sníží na 3,6 procenta, pořád to bude lepší výsledek, než MMF očekával ještě loni na podzim. V tehdejší prognóze stanovil růst na letošní rok na 3,1 procenta.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

Další zprávy