Suvenýry z Turína? Jen penězi nebo Visou

Adam Junek
11. 2. 2006 0:00
Turín - Novostí se skví obchod švédského řetězce H na Via Roma, jedné z hlavních nákupních tříd v olympijském Turíně.
Olympijský obchod v Turíně
Olympijský obchod v Turíně | Foto: Adam Junek

Otevřel také teprve před týdnem. Oděvní firma není jediná, která na poslední chvíli v centru severoitalského města zbudovala nové prodejny. Do stavební mánie, příznačné pro čas před olympijskými hrami, se zapojil třeba také řetězec parfumerií Sephora.

"Tyto firmy se snaží logicky využít vyšší návštěvnost Turína v době olympiády. Možná je to ještě efektivnější, než být sponzorem olympiády, který může využívat v kampaních olympijské symboly," míní na serveru AdAge reklamní analytik Dean Bonham.

Sponzorem za 80 milionů

Generálními sponzory právě odstartovaných olympijských klání se stalo jedenáct firem. K nejtradičnějším patří Coca-Cola a Visa International.

Turín do stavebního kabátu neoblékají jen organizátoři ale také firmy. Omega, jako jeden z hlavních sponzorů takto rozestavěla jednu nákupní pasáž v centru Turína.
Turín do stavebního kabátu neoblékají jen organizátoři ale také firmy. Omega, jako jeden z hlavních sponzorů takto rozestavěla jednu nákupní pasáž v centru Turína. | Foto: Adam Junek

Tentokrát se k nim přidaly hodinky Omega ze stáje firmy Swatch, McDonald's, Lenovo nebo Panasonic. Za balíček turínské a následující letní pekingské olympiády zaplatily v průměru bezmála 80 milionů dolarů.

Marketingoví experti však upozorňují, že právě sponzoring olympiády je spíše jen nákupem "nejdražších lístků", než přespříliš efektivní propagací. Generální sponzoři mají totiž nárok na určitý počet lístků na atraktivní turnaje.

"Rozhodně prodeje se nijak drasticky nezvedají. Dobře vybudované povědomí jako o sponzorech olympiády je jen o Coca-Cole a Vise," míní Bonham.

Turín vymyslel čokoládu

Poskytovatel platebních karet Visa ostatně zaplavil celý Turín. Plakáty na ulicích hlásají, že je sponzorem. Z téměř každé druhé výlohy vykukuje tabulka s upozorněním, že je zde možno platit Visou. Vše dozdobené pěticí propojených kruhů.

Americké společnosti Coca-Cola Co. klesl čistý zisk v posledním čtvrtletí minulého roku na 864 milionů dolarů, když ve stejném období předchozího roku dosáhl 1,2 miliardy.
Americké společnosti Coca-Cola Co. klesl čistý zisk v posledním čtvrtletí minulého roku na 864 milionů dolarů, když ve stejném období předchozího roku dosáhl 1,2 miliardy. | Foto: Reuters

V obchodech s olympijskými upomínkovými předměty, jejichž škála je opravdu široká a pohybuje se od přívěsků maskotů až po bundy či termosky, je Visa jedinou alternativou k placení hotovostí.

Přesto se nedá říct, že by turínští obchodníci kvůli olympiádě šíleli. Žádná speciální menu v restauracích nebo zvláštní olympijské drinky v barech.

Jen sem tam upozorňuje stylizovaná kresba lyžařky na turínskou čokoládu. Kraj se totiž pyšní tím, že byl prvním na světě, kdo začal vyrábět tabulky této sladkosti

 

Právě se děje

před 8 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy