Spotřeba ropy poroste. Poprvé od propuknutí krize

hp
12. 11. 2009 12:04
O ropu bude zájem především v Asii a na Blízkém východě
Ropný vrt. Ilustrační foto.
Ropný vrt. Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Podle výhledu Mezinárodní agentury pro energii průměrná spotřeba ropy po celý příští rok poroste. Agentura předpovídá její nárůst až na 86,2 milionu barelů.

Podle ní začne poptávka po ropě růst už ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku, což by znamenalo první zvýšení spotřeby ropy od poloviny loňského roku. Společně s rostoucí poptávkou po ropě se očekává i růst její ceny. Díky tomu podraží i benzín. 

Agentura ve své zprávě zvýšila svůj předpoklad spotřeby ropy pro letošní rok o 400 tisíc barelů denně na 84,8 milionu. I přesto se o proti loňskému roku jejich počet snížil o jeden a půl milionu barelů.

Podle agentury, která poskytuje ekonomické konzultace osmadvaceti průmyslovým ekonomikám na světě, budou mít příští rok o ropu zájem především firmy v Asii a na Blízkém východě.

Mírné zlepšení poptávky očekávají odborníci i ve Spojených státech, jejichž ekonomika sice už není v recesi, ale také se nijak výrazně neoživuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Členy Babišovy stínové vlády je pět ministrů předchozí vlády, ale i Vondráček či Pokorná Jermanová

Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí vlády ANO a ČSSD včetně Aleny Schillerové jakožto ministryně financí či Karla Havlíčka jako ministra průmyslu a obchodu. Dále jsou součástí kabinetu například bývalý předseda Sněmovny Radek Vondráček jako ministr spravedlnosti nebo bývalá středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová v roli ministryně kultury. Hnutí stínovou vládu představilo na dnešní tiskové konferenci po prvním zasedání.

Dalšími členy z řad ministrů předchozího kabinetu jsou ministr obrany Lubomír Metnar, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy