Sony chybí součástky, výroba elektroniky stojí

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
22. 3. 2011 12:09
Část továren v Japonsku sice obnovuje výrobu, dalším se ale nedostává materiálu a součástek
Foto: Reuters

Tokio - Kvůli chybějícím materiálům a součástkám přeruší elektronický gigant Sony část své výroby na japonském území.

Bezprostředně po zemětřesení a následné vlně tsunami se zastavila výroba v šesti továrnách, v některých už ji Sony postupně obnovuje.

Provoz do konce března byl přerušen v pobočkách vyrábějících například digitální fotoaparáty, mobilní telefony nebo televize ve čtyřech lokalitách. Výroba bude pokračovat, až si výrobce zajistí chybějící komponenty a materiály.

Závod Sony na dobíjecí baterie v prefektuře Točigi v úterý obnovil částečně výrobu. Minulé úterý, jen čtyři dny po neštěstí, se spustil částečný provoz jiného závodu ve stejné prefektuře. Provoz v Saitamě severně od Tokia obnovil plně produkci ve stejný den.

Závod v prefektuře Čiba, který vyrábí rekordéry disků Blu-ray a domácí audio systémy, dnes Sony rozjíždí přerušovaně podle dodávek elektřiny. Továrna není po zemětřesení poškozena, ale trápí ji výpadky energie.

Továrna na CD a DVD v Ibaraki prochází sice opravami, ale také ještě nevyrábí. Všechny ostatní japonské lokality, kde má Sony závody, pokračují v běžném provozu. I tam se ale může výroba přerušit, pokud dojdou komponenty nebo vypadne elektřina, napsala agentura AP.


 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy