Sony chybí součástky, výroba elektroniky stojí

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
22. 3. 2011 12:09
Část továren v Japonsku sice obnovuje výrobu, dalším se ale nedostává materiálu a součástek
Foto: Reuters

Tokio - Kvůli chybějícím materiálům a součástkám přeruší elektronický gigant Sony část své výroby na japonském území.

Bezprostředně po zemětřesení a následné vlně tsunami se zastavila výroba v šesti továrnách, v některých už ji Sony postupně obnovuje.

Provoz do konce března byl přerušen v pobočkách vyrábějících například digitální fotoaparáty, mobilní telefony nebo televize ve čtyřech lokalitách. Výroba bude pokračovat, až si výrobce zajistí chybějící komponenty a materiály.

Závod Sony na dobíjecí baterie v prefektuře Točigi v úterý obnovil částečně výrobu. Minulé úterý, jen čtyři dny po neštěstí, se spustil částečný provoz jiného závodu ve stejné prefektuře. Provoz v Saitamě severně od Tokia obnovil plně produkci ve stejný den.

Závod v prefektuře Čiba, který vyrábí rekordéry disků Blu-ray a domácí audio systémy, dnes Sony rozjíždí přerušovaně podle dodávek elektřiny. Továrna není po zemětřesení poškozena, ale trápí ji výpadky energie.

Továrna na CD a DVD v Ibaraki prochází sice opravami, ale také ještě nevyrábí. Všechny ostatní japonské lokality, kde má Sony závody, pokračují v běžném provozu. I tam se ale může výroba přerušit, pokud dojdou komponenty nebo vypadne elektřina, napsala agentura AP.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy