Sony chybí součástky, výroba elektroniky stojí

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
22. 3. 2011 12:09
Část továren v Japonsku sice obnovuje výrobu, dalším se ale nedostává materiálu a součástek
Foto: Reuters

Tokio - Kvůli chybějícím materiálům a součástkám přeruší elektronický gigant Sony část své výroby na japonském území.

Bezprostředně po zemětřesení a následné vlně tsunami se zastavila výroba v šesti továrnách, v některých už ji Sony postupně obnovuje.

Provoz do konce března byl přerušen v pobočkách vyrábějících například digitální fotoaparáty, mobilní telefony nebo televize ve čtyřech lokalitách. Výroba bude pokračovat, až si výrobce zajistí chybějící komponenty a materiály.

Závod Sony na dobíjecí baterie v prefektuře Točigi v úterý obnovil částečně výrobu. Minulé úterý, jen čtyři dny po neštěstí, se spustil částečný provoz jiného závodu ve stejné prefektuře. Provoz v Saitamě severně od Tokia obnovil plně produkci ve stejný den.

Závod v prefektuře Čiba, který vyrábí rekordéry disků Blu-ray a domácí audio systémy, dnes Sony rozjíždí přerušovaně podle dodávek elektřiny. Továrna není po zemětřesení poškozena, ale trápí ji výpadky energie.

Továrna na CD a DVD v Ibaraki prochází sice opravami, ale také ještě nevyrábí. Všechny ostatní japonské lokality, kde má Sony závody, pokračují v běžném provozu. I tam se ale může výroba přerušit, pokud dojdou komponenty nebo vypadne elektřina, napsala agentura AP.


 

Právě se děje

před 25 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy