Prudké zdražení ropy, ceny jsou nejvýše za 32 měsíců

ČTK ČTK
8. 4. 2011 21:45
Ropa v obavách o dodávky prudce zdražila, Brent nad 126 dolary
Cena ropy znovu roste. Ilustrační snímek
Cena ropy znovu roste. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Londýn - Ceny ropy na světových trzích v pátek prudce vzrostly a severomořská ropa Brent se vyhoupla nad 126 dolarů za barel, nejvýše za 32 měsíců.

Růst cen, který pokračoval už čtvrtý týden po sobě, vedly obavy o narušení dlouhodobých dodávek v důsledku pokračujících bojů v Libyi a ohrožení tamních ropných polí. Na trh působil i trvající neklid na Blízkém východě, napětí před volbami v Nigérii a propad dolaru spolu s přílivem spekulativních fondů na trhy komodit.

Cena Brentu se v závěru pátečního obchodování vyšplhala o čtyři dolary na 126,65 dolaru za barel, nejvýše od 1. srpna 2008. Americká WTI posílila o dva a půl dolaru na 112,79 dolaru za barel, nové maximum od září 2008. Za celý týden Brent vyskočil o osm dolarů a WTI posílila o více než čtyři dolary.

"Bylo to jasné impulzivní obchodování pod vlivem všech problémů: Libye, Nigérie, Jemenu, Bahrajnu a také nejistoty ohledně dohody o rozpočtu v (v USA). Nikdo nechce odejít domů na víkend v krátké pozici (sázce na pokles cen)," řekl agentuře Reuters Dan Flynn, analytik chicagské firmy PFGBest Research.

Roli hraje i Japonsko

Obavy z dlouhodobého narušení plynulosti dodávek ropy na trh mají stále navrch nad strachem z poklesu poptávky v důsledku zemětřesení v Japonsku nebo zvyšování úroků v eurozóně a v Číně.

Analytici předpokládají, že napětí na Blízkém východě aktuálně zdražuje ropu o 20 až 25 dolarů na barel. Upozorňují ale, že pokud se bude cena dál zvyšovat, začne to podkopávat poptávku.

"Zdá se, že některá pole v Libyi začínají být cílem vojenských útoků. To je znepokojující a znamená to, že je zde riziko, že na delší dobu přijdeme o větší objem ropy," uvedl analytik trhu komodit banky Crédit Agricole Christophe Barret.

"Je tady také slabost dolaru a velmi velký příliv fondů na trh ropy a základních kovů," řekl agentuře Reuters obchodník Rob Montefusco z firmy Sucden Financial.

Problémy s Libyí i Nigérií

Libye se už téměř dva měsíce potýká s občanskou válkou, kvůli které se v zemi prudce snížila těžba ropy. Před vypuknutím povstání země těžila asi 1,6 milionu barelů ropy, z čehož asi 1,2 milionu barelů vyvážela. Teď se v Libyi těží jen asi 20 procent původního objemu.

Podívejte se, jak v Libyi hoří ropné terminály:

Nigérie, která těží 1,9 milionu barelů ropy denně, odložila sobotní volby v některých oblastech, ve většině z nich se však konat budou. Trh se obává povolebních násilností zejména v ropných oblastech země.

Dolar v pátek k euru v obavách z uzavření americké federální vlády klesl na minimum za 15 měsíců. To povzbudilo investice do komodit obchodovaných v americké měně.

Vyhlídky globální ekonomiky a poptávky po ropě jsou vcelku příznivé i přes dluhovou krizi Portugalska a začátek zvyšování úroků v eurozóně.

Závěrečné ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů)

Burza Typ Kontrakt Aktuální cena Předchozí závěr
Londýn - ICE Brent květen 126,65 122,67
New York - Nymex WTI květen 112,79 110,30

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy