Poláci mají oscypek, Česku chybí pivo

Dušan Klimeš
2. 2. 2007 11:30
Brusel - Typický polský sýr dostal bruselský štempl zeměpisné ochrany. S českými výrobky to ale tak slavné není.

Dnes uběhla půlroční lhůta, kdy mohly padat námitky proti přidělení ochrany zeměpisného označení. Jelikož žádné nepřišly, oscypek je nyní neodlučně spjat jen s částí Polska.

Ochrana zeměpisného označení zaručuje, že výrobek smí být vyráběn jen v místě, kam historicky patří a způsobem, který je pro něj typický.

Infobox

CO JE OCHRANA ZEMĚPISNÉHO OZNAČENÍ:

  • Týká se výrobků, u nichž je aspoň část výrobního procesu (suroviny, proces zrání) spjata s oblastí její výroby.
  • Chráněný název je vyhražen jen pro výrobce na určitém území. Může vydán buď jen pro jednoho výrobce nebo pro daný výrobek z produkce více firem
  • Chráněné výrobky požívají vyšší právní ochranu a nemusí splňovat některé normy EU, pokud by to narušilo výrobní postup
  • Bývá vydávána především na sýry, ovoce, zeleninu, maso a další potraviny

Ležák i Niva čekají

Z podobné ochrany by se chtěl těšit například Břežanský ležák či Jihočeská Niva. Zatím jim ale štěstí, či spíše Evropská komise, nepřeje.

Přestože je Česko nejaktivnějším podavatelem žádostí o zeměpisnou ochranu mezi novými členy Unie, zatím tuto výsadu požívají pouze Štramberské uši.

Budějovický Budvar také požívá této výsady, jeho případ je ale jiný. Ochranu tří piv si již v předvstupních jednáních vymínil český stát. Uši jsou tak zatím jedinou pochoutkou, která prošla standardním procesem schvalování u Evropské komise.

Přitom velká část z 26 tuzemských specialit "leží" na stole Evropské komise již od roku 2004. Zatím si komise udělala čas jen na lahůdku ze Štramberku.

"Vyřizování drtivé většiny českých žádostí se neúnosně vleče. Zatímco žádosti starých členských států komise schvalovala takřka automaticky, k našim žádostem přistupuje velmi rezervovaně," říká europoslanec Jan Březina z KDU-ČSL.

Březina kvůli tomu dokonce interpeloval komisařku Mariann Fischer-Bőhlovou, která má tuto oblast na starosti. Na odpověď si ale bude muset počkat až do 15. února, kdy bude v Evropském parlamentu vyhrazen čas na odpovědi komisařů.

Štramberské uši. Jediný úspěšný český žadatel o ochranu zeměpisného označení
Štramberské uši. Jediný úspěšný český žadatel o ochranu zeměpisného označení | Foto: Wikipedia

Hrozba soudem

V případě pěti výrobků dokonce komise dosud neučinila jediný právní úkon, který by směřoval k uznání zeměpisné ochrany výrobku.

"Jedná se o projev mimořádné úřednické laxnosti hraničící s obstrukčním chováním. Pokud komise v dohledné době nesjedná nápravu, měla by vláda České republiky zvážit podání žaloby na nečinnost k Evropskému soudnímu dvoru," říká europoslanec Jan Březina.

O ochranu zeměpisných označení usilují například i Starobrněnské pivo či Karlovarské oplatky. Ty ale budou mít cestu k razítku velmi těžkou. Zájmy na německé straně, kde se vyrábějí také, totiž povedou k boji o to, kdo a kde je nakonec bude moci vyrábět. Za německou stranu mocně "kope" v Česku proslulý vůdce Sudetských Němců europoslanec Bernd Posselt.

Podobným případem jsou pak Olomoucké tvarůžky. Proti jejich české registraci se zase staví Rakušané, kteří již několik desetiletí vyrábějí stejně "smradlavou" specialitu Olmützer Quargel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy