Plné tankery čekají u břehů Británie na vyšší cenu ropy

jem
20. 11. 2009 11:35
Desítky naložených plavidel přepravujících pohonné hmoty kotví poblíž britských přístavů a vyčkávají, až zdraží ropa

Southwold - U britského pobřeží kotví desítky tankerů plných paliva, které čekají na vyšší ceny ropy.

Majitelé lodí tak hrají s kupci benzínu a dalších pohonných hmot hru, jejímž jediným výhercem můžou být obchodní spekulanti. Naopak jistotu prohry mají britští motoristé.

Některá z plavidel zadržují benzín, jiná letecký kerosín. Jedno mají ale společné: cynicky čekají, až bude vyšší poptávka po ropě a stoupnou ceny. Teprve poté připlují do přístavů a vyloží svůj náklad. Informoval o tom server DailyMail.

Celkem je v blízkosti britského pobřeží 54 tankerů. Největší "flotila" asi třiceti lodí se nachází ve vodách poblíž Southwoldu. To je totiž jediné místo, kde jsou povoleny transfery ropy a dalších pohonných hmot z lodi na loď.   

"Jsme velmi znepokojeni, tyto tankery se tu prohánějí jako na parkovišti a čekají na správný okamžik, aby prodali svou ropu co nejdráž. Není cesty, jak jim zabránit, aby tady byly, jak dlouho se jim zlíbí. Případná nehoda může vést k obrovské ekologické katastrofě," upozornil radní města Southwold Simon Tobin.

Malé tankery do oblasti připlouvají, aby předaly svůj náklad větším lodím. Ostatní zde kotví a čekají na vhodnou dobu k obchodování, protože je to lacinější než kotvit v přístavu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy