Plné tankery čekají u břehů Británie na vyšší cenu ropy

jem
20. 11. 2009 11:35
Desítky naložených plavidel přepravujících pohonné hmoty kotví poblíž britských přístavů a vyčkávají, až zdraží ropa

Southwold - U britského pobřeží kotví desítky tankerů plných paliva, které čekají na vyšší ceny ropy.

Majitelé lodí tak hrají s kupci benzínu a dalších pohonných hmot hru, jejímž jediným výhercem můžou být obchodní spekulanti. Naopak jistotu prohry mají britští motoristé.

Některá z plavidel zadržují benzín, jiná letecký kerosín. Jedno mají ale společné: cynicky čekají, až bude vyšší poptávka po ropě a stoupnou ceny. Teprve poté připlují do přístavů a vyloží svůj náklad. Informoval o tom server DailyMail.

Celkem je v blízkosti britského pobřeží 54 tankerů. Největší "flotila" asi třiceti lodí se nachází ve vodách poblíž Southwoldu. To je totiž jediné místo, kde jsou povoleny transfery ropy a dalších pohonných hmot z lodi na loď.   

"Jsme velmi znepokojeni, tyto tankery se tu prohánějí jako na parkovišti a čekají na správný okamžik, aby prodali svou ropu co nejdráž. Není cesty, jak jim zabránit, aby tady byly, jak dlouho se jim zlíbí. Případná nehoda může vést k obrovské ekologické katastrofě," upozornil radní města Southwold Simon Tobin.

Malé tankery do oblasti připlouvají, aby předaly svůj náklad větším lodím. Ostatní zde kotví a čekají na vhodnou dobu k obchodování, protože je to lacinější než kotvit v přístavu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy