OMV se chce spojit s MOL, nabízí 420 miliard

Dušan Klimeš
25. 9. 2007 11:20
S akciemi MOL se dnes nesmí obchodovat
Foto: MOL

Budapešť - Rakouská naftařská společnost OMV by ráda získala kontrolu nad maďarským obrem MOL a fúzí vytvořila středoevropského lídra ropného byznysu.

Již jednou se letos Rakušané pokoušeli "zmocnit" MOL, tehdy ale neuspěli. Nyní nabízí 32 tisíc forintů za jednu akcii. Celková nabídka na odkup akcií tak činí v přepočtu 420 miliard korun.

Již nyní má OMV údajně k dispozici dvě třetiny částky, především jako úvěrové přísliby od bank.

Za tyto peníze by OMV získala nadpoloviční většinu ve firmě a stala by se tak jejím faktickým vlastníkem.

Foto: Aktuálně.cz
ČEZ má zálusk na podíl v gigantu MOL za miliardu eur

Kvůli nabídce a nejnovějšímu vývoji v možném spojení firem dnes není možné na burzách ve Varšavě a Budapešti s akciemi MOL vůbec obchodovat.

Nyní má rakouská firma v držení dvacet procent akcií. Čtyřicet procent ovládá management MOL pomocí opcí a půjček, deset procent by mohlo brzy patřit i české energetické skupině ČEZ.

Odkoupení od malých

"Nyní se zaměřujeme na nezávislé akcionáře," řekl agentuře Bloomberg šéf OMV Wolfgang Ruttenstorfer.

"Jsme přesvědčeni, že spojení by dávalo smysl," dodává.

OMV očekává, že fúze by pomohla ročně ušetřit až 400 milionů eur, tedy 11,2 miliardy korun.

Rakouská společnost se nyní zaměřuje na nezávislé vlastníky akcií, od kterých by ráda odkoupila jejich podíly.

K větším akcionářům patří například banka OTP, BNP Paribas či Bank Austria.

MOL je největší maďarskou společností z hlediska obchodů na burze. Provozuje 500 čerpacích stanic, ve svém vlastnictví má i slovenský Slovnaft. Zisk firmy byl v roce 2005 před zdaněním 1,1 miliardy dolarů.

Rakouská OMV patří k největším firmám ve středoevropském regionu. Má vlastní síť čerpacích stanic a loňský zisk před zdaněním dosáhl 2,91 miliardy dolarů.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Podle izraelské armády byly z Pásma Gazy na Izrael odpáleny rakety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele dnes ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Aktualizováno před 56 minutami

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy