OMV se chce spojit s MOL, nabízí 420 miliard

Dušan Klimeš
25. 9. 2007 11:20
S akciemi MOL se dnes nesmí obchodovat
Foto: MOL

Budapešť - Rakouská naftařská společnost OMV by ráda získala kontrolu nad maďarským obrem MOL a fúzí vytvořila středoevropského lídra ropného byznysu.

Již jednou se letos Rakušané pokoušeli "zmocnit" MOL, tehdy ale neuspěli. Nyní nabízí 32 tisíc forintů za jednu akcii. Celková nabídka na odkup akcií tak činí v přepočtu 420 miliard korun.

Již nyní má OMV údajně k dispozici dvě třetiny částky, především jako úvěrové přísliby od bank.

Za tyto peníze by OMV získala nadpoloviční většinu ve firmě a stala by se tak jejím faktickým vlastníkem.

Foto: Aktuálně.cz
ČEZ má zálusk na podíl v gigantu MOL za miliardu eur

Kvůli nabídce a nejnovějšímu vývoji v možném spojení firem dnes není možné na burzách ve Varšavě a Budapešti s akciemi MOL vůbec obchodovat.

Nyní má rakouská firma v držení dvacet procent akcií. Čtyřicet procent ovládá management MOL pomocí opcí a půjček, deset procent by mohlo brzy patřit i české energetické skupině ČEZ.

Odkoupení od malých

"Nyní se zaměřujeme na nezávislé akcionáře," řekl agentuře Bloomberg šéf OMV Wolfgang Ruttenstorfer.

"Jsme přesvědčeni, že spojení by dávalo smysl," dodává.

OMV očekává, že fúze by pomohla ročně ušetřit až 400 milionů eur, tedy 11,2 miliardy korun.

Rakouská společnost se nyní zaměřuje na nezávislé vlastníky akcií, od kterých by ráda odkoupila jejich podíly.

K větším akcionářům patří například banka OTP, BNP Paribas či Bank Austria.

MOL je největší maďarskou společností z hlediska obchodů na burze. Provozuje 500 čerpacích stanic, ve svém vlastnictví má i slovenský Slovnaft. Zisk firmy byl v roce 2005 před zdaněním 1,1 miliardy dolarů.

Rakouská OMV patří k největším firmám ve středoevropském regionu. Má vlastní síť čerpacích stanic a loňský zisk před zdaněním dosáhl 2,91 miliardy dolarů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy