Odsouzený šéf Hyundai dostane milost

alt, Reuters
12. 8. 2008 16:30
Ekonomika vás potřebuje, vzkazuje vláda
Čong Mong-ku
Čong Mong-ku | Foto: Reuters

Soul - Překvapivé rozuzlení má případ šéfa automobilky Hyundai odsouzeného za zpronevěru a korupci - Čong Mong-ku dostane milost.

Není ale sám, milost jihokorejský prezident udělí i dalším mocným byznysmenům, kteří měli potíže se zákonem. Důvod? Prý je potřebuje hospodářství.

"Doufáme, že podnikatelé se ujmou vedení při oživení ekonomiky, vytvoří aktivními investicemi pracovní místa a budou pronikat na zahraniční trhy," citovala agentura Reuters z prohlášení ministerstva spravedlnosti.

Šéf páté největší světové automobilky byl loni shledán vinným z podvodu a zpronevěry. Nakonec ale dostal jen podmíněný trest.

Kromě něj teď dostanou milost i další vysocí představitelé firemních konglomerátů, takzvaných čebolů, které dominují jihokorejské ekonomice.

Například šéf průmyslové skupiny Hanwha Kim Seung-youn bude propuštěn z vězení, kde pykal za únos a napadení pracovníků restaurace.

"Osobně jsem proti," řekl údajně o milostech jihokorejský prezident I Mjong-bak. "Ale rozhodl jsem tak, protože manažeři mají problém při obchodech v zahraničí, a protože nálada investorů má daleko k nezlomnosti," dodal.

Celkem dostalo u příležitosti nadcházejícího státního svátku milost asi 340 tisíc lidí. Drtivá většina milostí připadá na prohřešky úředníků. Přes 10 tisíc z tohoto počtu jsou lidé odsouzení za trestné činy, mezi nimi tucet politiků, uvedla agentura Reuters.

Čtěte dále:
Potvrzeno: Šéf Hyundai vyvázl s podmínkou

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy