Německá vláda horečnatě hledá, jak zachránit Hypo Real

Simona Holecová, Lenka Málková
5. 10. 2008 18:00
Kancléřka Merkelová: Nesmí nakazit celý náš bankovní systém
Hypo Real Estate
Hypo Real Estate | Foto: Reuters

Poslední vývoj -------------- * Konscorcium bank odmítlo vypomoci * Kvůl kritické situaci se sešla německá vláda * Kancléřka Merkelová: Nesmí nakazit celý náš bankovní systém

Berlín - Situace kolem druhého největšího hypotečního ústavu v Německu, Hypo Real Estate, se komplikuje. Vedení se nedaří prosadit plánovaný záchranný plán.

Konsorcium bank, které přislíbilo vynaložit 35 miliard eur (868 miliardy korun), o víkendu pomoc odřeklo.

Německé deníky: 35 miliard nestačí

Důvodem je podle německých deníků zjištění Deutsche Bank. Ta zjistila, že na záchranu Hypo Real Estate je třeba mnohem více peněz, než se původně myslelo. Server Spiegel píše o 70 až 100 miliardách eur, které bude třeba do hypotečního ústavu do roku 2009 nalít.

Kritická situace přiměla německý kabinet, aby se mimořádně sešel a znovu se pokusil o záchranu finančního ústavu. Na schůzku dorazili i finančníci z Německé národní banky.

Kancléřka Angela Merkelová vystoupila odpoledne ze zásadním prohlášením, v němž znovu požádala konsorcium, aby přehodnotilo své rozhodnutí nezasáhnout. "Manažeři a finanční instituce musí převzít odpovědnost. Musíme zachránit HRE a postarat se, aby krize neinfikovala celý náš bankovní systém," řekla Merkelová.

Ministr financí Peer Steinbrück uvedl, že kabinet chystá "speciální institucionální řešení". Detaily zatím neprozradil.

Dosavadní plán počítal s tím, že Hypo Real potřebuje na záchranu oněch 35 miliard eur, z toho by však 27 miliard měla poskytnout vláda. Plán už schválila Evropská komise.

Bojujeme o přežití

Hypo Real nezastírá, že situace je vážná. "Nyní bojujeme o budoucí existenci podniku. Je to samozřejmě složitá situace," přiznal mluvčí banky Hans Obermeier.

Odmítl ale říci, jestli má banka ještě nějaké další možnosti. "Můžeme jen předpokládat a doufat, že všechny subjekty, které se těch jednání účastní, si plně uvědomují vážnost situace," dodal.

Hypo Real Estate je v Německu druhým největším hypotečním ústavem, který se zaměřuje na financování komerčních nemovitostí.

Banka se kvůli globální úvěrové krizi dostala do potíží v polovině září a z firem, jejichž akcie se obchodují na burze ve Frankfurtu, je to první takzvaný blue chip, který teď žádá o pomoc vládu, uvedly Finanční noviny. Blue chips je označení pro nejkvalitnější akcie.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy