MMF: světová ekonomika se zotavuje rychleji

Veronika Skálová Veronika Skálová
8. 7. 2010 9:48
Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled vývoje ekonomiky, ale upozorňuje na potíže eurozóny.
Foto: Reuters

Hongkong - Světová ekonomika si letos povede lépe, než se zdálo v dubnu, rozhodli se experti Mezinárodního měnového fondu a zlepšili výhled růstu globálního hrubého domácího produktu ze 4,2 procenta na 4,6 procenta.

Výhled na rok příští ponechal MMF beze změny na 4,3 procenta. Ke zlepšení předpovědi přispělo silné oživení v Asii a zlepšení poptávky ve Spojených státech.

Zástupci fondu však zároveň upozornili, že dluhová krize v eurozóně představuje pro celkové oživení výrazné riziko.

V loňském roce se výkon světové ekonomiky v důsledku ekonomické krize o 0,6 procenta snížil. Experti měnového fondu ale zůstávají optimističtí, co se týká dalšího vývoje, a neočekávají, že by sledoval křivku W. To by znamenalo, že ekonomiku čeká ještě jeden návrat na dno. Přesto MMF upozornil, že ještě není zcela vyhráno.

"Rizika poklesu uprostřed obnovené finanční turbulence prudce stoupla. V této souvislosti nové odhady závisí na zavádění politik zaměřených na obnovení důvěry a stability, zvláště v eurozóně," uvedl fond.

Přestože výhled na příští rok zůstal v globálním měřítku nezměněný, MMF snížil výhled pro některé ekonomiky. Pomaleji, než v dubnu předpověděl, poroste britská a kanadská ekonomika, ekonomika eurozóny, rozvíjejících se zemí a Japonska.

Naopak výhled pro ekonomiku USA se zlepšil, pro letošní rok povyrostl z 3,1 procenta na 3,3 procenta, pro příští rok dokonce na 2,9 procenta z dubnové předpovědi růstu o 2,6 procenta.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Další zprávy