MMF: světová ekonomika se zotavuje rychleji

Veronika Skálová Veronika Skálová
8. 7. 2010 9:48
Mezinárodní měnový fond zlepšil výhled vývoje ekonomiky, ale upozorňuje na potíže eurozóny.
Foto: Reuters

Hongkong - Světová ekonomika si letos povede lépe, než se zdálo v dubnu, rozhodli se experti Mezinárodního měnového fondu a zlepšili výhled růstu globálního hrubého domácího produktu ze 4,2 procenta na 4,6 procenta.

Výhled na rok příští ponechal MMF beze změny na 4,3 procenta. Ke zlepšení předpovědi přispělo silné oživení v Asii a zlepšení poptávky ve Spojených státech.

Zástupci fondu však zároveň upozornili, že dluhová krize v eurozóně představuje pro celkové oživení výrazné riziko.

V loňském roce se výkon světové ekonomiky v důsledku ekonomické krize o 0,6 procenta snížil. Experti měnového fondu ale zůstávají optimističtí, co se týká dalšího vývoje, a neočekávají, že by sledoval křivku W. To by znamenalo, že ekonomiku čeká ještě jeden návrat na dno. Přesto MMF upozornil, že ještě není zcela vyhráno.

"Rizika poklesu uprostřed obnovené finanční turbulence prudce stoupla. V této souvislosti nové odhady závisí na zavádění politik zaměřených na obnovení důvěry a stability, zvláště v eurozóně," uvedl fond.

Přestože výhled na příští rok zůstal v globálním měřítku nezměněný, MMF snížil výhled pro některé ekonomiky. Pomaleji, než v dubnu předpověděl, poroste britská a kanadská ekonomika, ekonomika eurozóny, rozvíjejících se zemí a Japonska.

Naopak výhled pro ekonomiku USA se zlepšil, pro letošní rok povyrostl z 3,1 procenta na 3,3 procenta, pro příští rok dokonce na 2,9 procenta z dubnové předpovědi růstu o 2,6 procenta.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

NHL, NBA a MBL zrušily kvůli nepokojům v Minnesotě dnešní zápasy zdejších týmů

Po nedělním úmrtí dalšího černošského mladíka po zásahu policie v Minneapolis byly odloženy zápasy místních týmů Minnesoty v profesionálních ligách NHL, NBA a MLB. Do dnešního programu nezasáhnou hokejisté Wild proti St. Louis, basketbalisté Timberwolves proti Brooklynu ani baseballisté Twins proti Bostonu Red Sox. Vedení soutěží zápasy odvolalo s ohledem na tragickou událost a kvůli nejisté bezpečnostní situaci vzhledem k nepokojům v oblasti.

V Minneapolisu, kterým loni na jaře otřásla smrt George Floyda, o víkendu zemřel po zásahu policie dvacetiletý Daunte Wright. Na severním předměstí Brooklyn Center jej v neděli postřelila policistka a později byl prohlášen za mrtvého. Šéf tamní policie následně uvedl, že se jednalo o nehodu, při níž si strážnice spletla paralyzér s pistolí.

Událost v oblasti vyvolala protesty a nepokoje a místní úřady se rozhodly v Minneapolisu a sousedním městě St. Paul vyhlásit na dnešní noc stav nouze a zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Sevilla si parádním obratem upevnila čtvrté místo ve španělské lize

Fotbalisté Sevilly zdolali ve španělské lize po obratu ve druhém poločase Celtu Vigo 4:3. Tým českého brankáře Tomáše Vaclíka, který byl opět jen na lavičce, bodoval v pátém zápase za sebou a upevnil si čtvrté místo v tabulce znamenající postup do Ligy mistrů.

Sevilla se dostala do vedení v sedmé minutě, pak ale dvěma brankami otočil skóre Iago Aspas, poprvé se trefil z penalty. Na Fernandovo vyrovnání odpověděl ještě do přestávky Brais Méndez a poslal domácí do vedení 3:2.

Hosté obrat nastartovali po hodině hry, kdy se podruhé v sezoně trefil Ivan Rakitič. Výhru pak dokonal Alejandro Gómez.

Španělská fotbalová liga - 30. kolo:

Vigo - FC Sevilla 3:4 (20. z pen. a 23. Aspas, 43. Méndez - 7. Koundé, 35. Fernando, 60. Rakitič, 76. Gómez).

Zdroj: ČTK
Další zprávy