Miliardář Komárek koupil ropný terminál u ruské Samary

Radek Pecák Radek Pecák
18. 7. 2011 13:06
Terminál je připojen rovněž ke známému ropovodu Družba
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kohoutek, kterým může proudit ropa také do ropovodu Družba, ovládá nyní tuzemská společnost KKCG SE. Ta je mateřskou firmou finanční a investiční skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka.

Stalo se tak díky tomu, že KKCG dokončila akvizici ropného terminálu v ruské Samarské oblasti. Ten má roční kapacitu 3,4 milionu tun ropy. Informoval o tom mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Finanční stránku transakce, kterou již posvětil i ruský antimonopolní úřad, společnost nezveřejnila.

KKCG SE terminál, který je připojen k ropovodu Družba zásobujícím ropou i Českou republiku, koupila od ruské společnosti Itera Holding. 

Terminál začal fungovat teprve letos

Termínál byl dokončen vloni a letos byl uveden do provozu. Podle Plovajka má díky připojení k ropovodu Družba a lodnímu, železničnímu i silničnímu spojení unikátní a strategickou polohu. Terminál se nachází zhruba 200 kilometrů od města Samara na jihovýchodu evropské části Ruska. Mezi potenciální klienty terminálu podle KKCG patří společnosti Lukoil, Rosněfť či Tatněfť.

Podle Pavla Šarocha z KKCG je koupě ropného terminálu první investicí KKCG na ruském trhu v oblasti související s distribucí a zpracováním ropy. "Věříme, že naše spolupráce se skupinou Itera bude pokračovat i na dalších projektech jak v Ruské federaci, tak i v dalších regionech světa," uvedl.

KKCG je nadnárodní finanční a investiční skupina spravující majetek kolem 30 miliard korun a zaměstnávající asi 1500 lidí. Jako strategický investor se dlouhodobě zaměřuje na oblasti ropy a zemního plynu, průmyslu, financí a investic.

Itera je mezinárodním holdingem společností, který je jedním z největších nezávislých producentů a dodavatelů zemního plynu v Rusku. Itera Group má 150 poboček v Rusku, Společenství nezávislých států, v Litvě, Lotyšsku, Estonsku, západní Evropě, Asii, Africe a USA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy