Miliardář Komárek koupil ropný terminál u ruské Samary

Radek Pecák Radek Pecák
18. 7. 2011 13:06
Terminál je připojen rovněž ke známému ropovodu Družba
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kohoutek, kterým může proudit ropa také do ropovodu Družba, ovládá nyní tuzemská společnost KKCG SE. Ta je mateřskou firmou finanční a investiční skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka.

Stalo se tak díky tomu, že KKCG dokončila akvizici ropného terminálu v ruské Samarské oblasti. Ten má roční kapacitu 3,4 milionu tun ropy. Informoval o tom mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Finanční stránku transakce, kterou již posvětil i ruský antimonopolní úřad, společnost nezveřejnila.

KKCG SE terminál, který je připojen k ropovodu Družba zásobujícím ropou i Českou republiku, koupila od ruské společnosti Itera Holding. 

Terminál začal fungovat teprve letos

Termínál byl dokončen vloni a letos byl uveden do provozu. Podle Plovajka má díky připojení k ropovodu Družba a lodnímu, železničnímu i silničnímu spojení unikátní a strategickou polohu. Terminál se nachází zhruba 200 kilometrů od města Samara na jihovýchodu evropské části Ruska. Mezi potenciální klienty terminálu podle KKCG patří společnosti Lukoil, Rosněfť či Tatněfť.

Podle Pavla Šarocha z KKCG je koupě ropného terminálu první investicí KKCG na ruském trhu v oblasti související s distribucí a zpracováním ropy. "Věříme, že naše spolupráce se skupinou Itera bude pokračovat i na dalších projektech jak v Ruské federaci, tak i v dalších regionech světa," uvedl.

KKCG je nadnárodní finanční a investiční skupina spravující majetek kolem 30 miliard korun a zaměstnávající asi 1500 lidí. Jako strategický investor se dlouhodobě zaměřuje na oblasti ropy a zemního plynu, průmyslu, financí a investic.

Itera je mezinárodním holdingem společností, který je jedním z největších nezávislých producentů a dodavatelů zemního plynu v Rusku. Itera Group má 150 poboček v Rusku, Společenství nezávislých států, v Litvě, Lotyšsku, Estonsku, západní Evropě, Asii, Africe a USA.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy