Miliardář Komárek koupil ropný terminál u ruské Samary

Radek Pecák Radek Pecák
18. 7. 2011 13:06
Terminál je připojen rovněž ke známému ropovodu Družba
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kohoutek, kterým může proudit ropa také do ropovodu Družba, ovládá nyní tuzemská společnost KKCG SE. Ta je mateřskou firmou finanční a investiční skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka.

Stalo se tak díky tomu, že KKCG dokončila akvizici ropného terminálu v ruské Samarské oblasti. Ten má roční kapacitu 3,4 milionu tun ropy. Informoval o tom mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Finanční stránku transakce, kterou již posvětil i ruský antimonopolní úřad, společnost nezveřejnila.

KKCG SE terminál, který je připojen k ropovodu Družba zásobujícím ropou i Českou republiku, koupila od ruské společnosti Itera Holding. 

Terminál začal fungovat teprve letos

Termínál byl dokončen vloni a letos byl uveden do provozu. Podle Plovajka má díky připojení k ropovodu Družba a lodnímu, železničnímu i silničnímu spojení unikátní a strategickou polohu. Terminál se nachází zhruba 200 kilometrů od města Samara na jihovýchodu evropské části Ruska. Mezi potenciální klienty terminálu podle KKCG patří společnosti Lukoil, Rosněfť či Tatněfť.

Podle Pavla Šarocha z KKCG je koupě ropného terminálu první investicí KKCG na ruském trhu v oblasti související s distribucí a zpracováním ropy. "Věříme, že naše spolupráce se skupinou Itera bude pokračovat i na dalších projektech jak v Ruské federaci, tak i v dalších regionech světa," uvedl.

KKCG je nadnárodní finanční a investiční skupina spravující majetek kolem 30 miliard korun a zaměstnávající asi 1500 lidí. Jako strategický investor se dlouhodobě zaměřuje na oblasti ropy a zemního plynu, průmyslu, financí a investic.

Itera je mezinárodním holdingem společností, který je jedním z největších nezávislých producentů a dodavatelů zemního plynu v Rusku. Itera Group má 150 poboček v Rusku, Společenství nezávislých států, v Litvě, Lotyšsku, Estonsku, západní Evropě, Asii, Africe a USA.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy