Mattel čelí krizi, domeček pro Barbie obsahuje olovo

dkl
5. 9. 2007 16:30
Firma potřetí stahuje hračky z Číny
I tato hračka musela zmizet z pultů
I tato hračka musela zmizet z pultů | Foto: Ondřej Besperát

New York - Pověst Mattelu utrpěla další významnou trhlinu. Potřetí za poslední měsíc musela firma oznámit stažení své hračky z trhu.

Tentokrát jde o řadu hraček, které se kupují k panence Barbie, například o plastové domy. Dle informací společnosti jde až o 800 tisíc kusů.

Mattel se již tradičně omluvil. Přesto za touto omluvou zůstává nejistota, protože po nedávných problémem firma ohlásila radikální zpřísnění kontrol a testů.

"Jsme otevření a čestní v tom, že zákazníkům říkáme vše, co se kolem čínských hraček děje," říká pro BBC Brian Stockton, vrcholový manažer Mattelu.

Foto: Mattel

"Věříme, že nás zákazníci budou soudit podle toho, jak situaci řešíme, a ne dle toho, že někteří naši subdodavatelé odvedli špatnou práci," dodává.

Hračkářství v krizi

Minulý měsíc musel Mattel stáhnout z trhu a svolat k vrácení přes dvacet milionů hraček. Šlo o figurky, plyšáky a plastové hračky. Problém byl vesměs stejný: nadměrný obsah olova, který může být dětem nebezpečný.

Ovšem krizí prochází celý americký hračkářský trh.

Minulý týden museli i další dva konkurenti s politováním oznámit, že jejich hračky vyráběné v Číně jsou škodlivé a nebezpečné. Šlo o maloobchodní řetězec Toys ´R´ Us a SpongeBob SquarePants.

K nejnovějšímu problému se Čína nevyjádřila, již dříve ale na svoji obranu uvedla, že jsou ročně vyrobeny miliardy kvalitních výrobků a že uvedené hračky představují jen malé procento.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy