Mattel čelí krizi, domeček pro Barbie obsahuje olovo

dkl
5. 9. 2007 16:30
Firma potřetí stahuje hračky z Číny
I tato hračka musela zmizet z pultů
I tato hračka musela zmizet z pultů | Foto: Ondřej Besperát

New York - Pověst Mattelu utrpěla další významnou trhlinu. Potřetí za poslední měsíc musela firma oznámit stažení své hračky z trhu.

Tentokrát jde o řadu hraček, které se kupují k panence Barbie, například o plastové domy. Dle informací společnosti jde až o 800 tisíc kusů.

Mattel se již tradičně omluvil. Přesto za touto omluvou zůstává nejistota, protože po nedávných problémem firma ohlásila radikální zpřísnění kontrol a testů.

"Jsme otevření a čestní v tom, že zákazníkům říkáme vše, co se kolem čínských hraček děje," říká pro BBC Brian Stockton, vrcholový manažer Mattelu.

Foto: Mattel

"Věříme, že nás zákazníci budou soudit podle toho, jak situaci řešíme, a ne dle toho, že někteří naši subdodavatelé odvedli špatnou práci," dodává.

Hračkářství v krizi

Minulý měsíc musel Mattel stáhnout z trhu a svolat k vrácení přes dvacet milionů hraček. Šlo o figurky, plyšáky a plastové hračky. Problém byl vesměs stejný: nadměrný obsah olova, který může být dětem nebezpečný.

Ovšem krizí prochází celý americký hračkářský trh.

Minulý týden museli i další dva konkurenti s politováním oznámit, že jejich hračky vyráběné v Číně jsou škodlivé a nebezpečné. Šlo o maloobchodní řetězec Toys ´R´ Us a SpongeBob SquarePants.

K nejnovějšímu problému se Čína nevyjádřila, již dříve ale na svoji obranu uvedla, že jsou ročně vyrobeny miliardy kvalitních výrobků a že uvedené hračky představují jen malé procento.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle ruské diplomacie vyhostí i pět diplomatů z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy. Zveřejnila rovněž sankční seznam osmi bývalých i současných předních amerických činitelů, informovaly zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva dnes také zakázala vstup na své území osmi současným i bývalým předním americkým činitelům. Je mezi nim šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, ředitelka tajných služeb (DNI) Avril Hainesová, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas, ministr spravedlnosti Merrick Garland, bezpečností poradce administrativy bývalého prezidenta Donalda Trumpa John Bolton či někdejší ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) James Woolsey.

Ruský ministr zahraničí také zmínil další odvetná opatření, například zpřísnění restrikcí pro pohyb amerických diplomatů na ruském území.

Zdroj: ČTK
Další zprávy