Lidé nedbají varování. Zisk Philip Morris stoupl o 15 %

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
22. 4. 2010 15:24
Firma za čtvrtletí dodala na trh 204,7 miliardy cigaret
Foto: Jaroslav Jiřička

New York - Zisk Philip Morris International - největší tabákové společnosti na světě, dosáhl v prvním čtvrtletí 1,75 miliardy dolarů (zhruba 33 miliard korun). Je to patnáct procent více, než za stejné období minulého roku.

Analytici však čekali větší poptávku na východních trzích a tabákovému koncernu předpovídali ještě vyšší zisky.

Upravený zisk na akcii sice stoupl proti loňskému prvnímu čtvrtletí o 16 centů na 90 centů, ale prognózy počítaly, že vystoupá až na 93 centů na akcii. Celoroční zisk na akcii podle vedení Philip Morris dosáhne 10 - 13 procent.

Společnost, která je největším výrobcem tabákových produktů i v České republice, sdělila, že se jí v minulých měsících nedařilo na trzích Pobaltí, Turecka, Rumunska a Ukrajiny. Méně se kouřilo v důsledku ekonomické krize i zvýšení spotřebních daní na tabák.

Za čtvrt roku přes 200 miliard cigaret

Firma za čtvrtletí dodala na trh 204,7 miliardy cigaret, o 0,7 procenta více než před rokem. Tržby společnosti se zvýšily o 16 procent na 6,5 miliardy dolarů a po odečtení vlivu změn kurzů byly vyšší o osm procent.

Philip Morris International prodává cigarety Marlboro a dalších značek mimo Spojené státy. Společnost vznikla předloni vyčleněním ze skupiny Altria, které zůstala americká divize Philip Morris USA. Součástí firmy je Philip Morris ČR, největší tabáková společnost v Česku a výrobce cigaret značek Petra a Sparta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy