Japonsko jako kamikadze, krizi hasí 150 miliard dolarů

Ekonomika Ekonomika
10. 4. 2009 12:27
Ekonomiku země postihla krize velmi tvrdě
Foto: Reuters

Tokio - Japonsko zachraňuje hospodářství, které vážně ochromuje ekonomická recese. Tokio podpoří ekonomiku dalším stimulačním opatřením, jehož rozsah bude činit 150 miliard dolarů (2,99 bilionu korun). Oznámil to v pátek předseda japonské vlády Taro Aso.

Kabinet peníze využije převážně na veřejné výdaje, aby podpořil životní úroveň lidí a zajistil hospodářský růst.

Celkové výdaje by tak měly přesáhnout dvě procenta hrubého domácího produktu země. "O japonské ekonomice lze říci, že je v krizi," řekl podle agentury Reuters Aso, když oznamoval podrobnosti stimulačního plánu. Stav ekonomiky se podle něj rychle zhoršuje, prudce klesá export a průmyslová výroba a zhoršuje se i situace na trhu práce.

Hospodářský propad v Japonsku je navíc výraznější než v jiných vyspělých zemích.

Podle agentury Reuters se ale předpokládá, že tamní centrální banka (BOJ) by mohla v rámci opatření přijímat jako zástavu například i komunální obligace umístněné na trhu jako soukromé emise. Krok centrální banky by také mohl pomoci regionálním bankám zvýšit objem poskytovaných úvěrů. 

Země se nyní potýká s nejhorší recesí od druhé světové války.

Japonsko už věnovalo na boj proti krizi asi 1,5 procenta HDP, přitom jeho vládní dluh je nejvyšší z vyspělých zemí a podle OECD dosahuje asi 180 procent.

Japonská vláda jako sebevražedný letec kamikadze nyní zkouší, kolik může utratit, než investoři utečou a zemi zasáhne bankrot, napsal už v minulém týdnu komentáři americký list The Wall Street Journal.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy