Tokio - Japonsko zachraňuje hospodářství, které vážně ochromuje ekonomická recese. Tokio podpoří ekonomiku dalším stimulačním opatřením, jehož rozsah bude činit 150 miliard dolarů (2,99 bilionu korun). Oznámil to v pátek předseda japonské vlády Taro Aso.
Kabinet peníze využije převážně na veřejné výdaje, aby podpořil životní úroveň lidí a zajistil hospodářský růst.
Celkové výdaje by tak měly přesáhnout dvě procenta hrubého domácího produktu země. "O japonské ekonomice lze říci, že je v krizi," řekl podle agentury Reuters Aso, když oznamoval podrobnosti stimulačního plánu. Stav ekonomiky se podle něj rychle zhoršuje, prudce klesá export a průmyslová výroba a zhoršuje se i situace na trhu práce.
Hospodářský propad v Japonsku je navíc výraznější než v jiných vyspělých zemích.
Podle agentury Reuters se ale předpokládá, že tamní centrální banka (BOJ) by mohla v rámci opatření přijímat jako zástavu například i komunální obligace umístněné na trhu jako soukromé emise. Krok centrální banky by také mohl pomoci regionálním bankám zvýšit objem poskytovaných úvěrů.
Země se nyní potýká s nejhorší recesí od druhé světové války.
Japonsko už věnovalo na boj proti krizi asi 1,5 procenta HDP, přitom jeho vládní dluh je nejvyšší z vyspělých zemí a podle OECD dosahuje asi 180 procent.
Japonská vláda jako sebevražedný letec kamikadze nyní zkouší, kolik může utratit, než investoři utečou a zemi zasáhne bankrot, napsal už v minulém týdnu komentáři americký list The Wall Street Journal.