Hlad Číňanů po autech se mírní. Prodeje stoupají pomalu

ČTK ČTK
9. 12. 2011 12:42
V prosinci si zřejmě koupí nový vůz podstatně více lidí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Peking - Jen o tři desetiny procentního bodu se zvýšil v listopadu prodej osobních aut v Číně.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Čínský svaz výrobců aut (CAAM). Svaz však současně varoval, že růst prodeje za celý letošní rok bude pravděpodobně nejslabší za více než deset let. I tak Čína zůstane největším automobilovým trhem světa.

V listopadu se v Číně prodalo 1,34 milionu vozů. Hlavním důvodem slabého růstu je vysoká srovnávací základna. Neboť vloni v tu dobu končily vládní pobídky na koupi ekologických aut.

Od počátku letošního roku prodej osobních, sportovně-užitkových a lehkých nákladních aut v zemi stoupl jen o 5,3 procenta na 13 milionů. Za rok 2010 se přitom zvýšil o 32 procent a v roce 2009 až o 46 procent.

Růst prodeje bude letos nižší než v USA a Japonsku

Celkový prodej vozidel, tedy včetně nákladních vozů a autobusů, v listopadu dokonce klesl o 2,4 procenta na 1,66 milionu. Za 11 měsíců stoupl o 2,6 procenta.

Analytici však čekají, že v prosinci prodej oživí. Důvodem jsou pobídky automobilek a obchodníků, kterými se budou snažit přilákat do autosalonů zájemce o koupi ještě před koncem roku, aby splnili své prodejní plány.

Po dvou letech prudkého růstu prodej aut v Číně letos v květnu zažil první pokles za dva roky. Od té doby se situace stabilizovala, trh je však stále slabý. Zpomalení růstu způsobuje několik faktorů. Mimo ukončení vládních pobídek pro malé automobily jsou to i kroky některých velkých měst, kterými se snaží zmírnit zhoršující se dopravní zácpy.

Kvůli slabému výkonu v uplynulých měsících většina analytiků snížila své odhady růstu prodeje aut v Číně na letošní rok pod 20 milionů vozů, což znamená pouze jednociferný procentní růst. CAAM očekává letos zvýšení prodeje nejvýše o pět procent

Ve Spojených státech, které jsou druhým největším automobilovým trhem světa, prodej aut v listopadu vzrostl o 14 procent. V Japonsku se zvýšil o více než 20 procent.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 1 hodinou

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy