Hlad Číňanů po autech se mírní. Prodeje stoupají pomalu

ČTK ČTK
9. 12. 2011 12:42
V prosinci si zřejmě koupí nový vůz podstatně více lidí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Peking - Jen o tři desetiny procentního bodu se zvýšil v listopadu prodej osobních aut v Číně.

Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Čínský svaz výrobců aut (CAAM). Svaz však současně varoval, že růst prodeje za celý letošní rok bude pravděpodobně nejslabší za více než deset let. I tak Čína zůstane největším automobilovým trhem světa.

V listopadu se v Číně prodalo 1,34 milionu vozů. Hlavním důvodem slabého růstu je vysoká srovnávací základna. Neboť vloni v tu dobu končily vládní pobídky na koupi ekologických aut.

Od počátku letošního roku prodej osobních, sportovně-užitkových a lehkých nákladních aut v zemi stoupl jen o 5,3 procenta na 13 milionů. Za rok 2010 se přitom zvýšil o 32 procent a v roce 2009 až o 46 procent.

Růst prodeje bude letos nižší než v USA a Japonsku

Celkový prodej vozidel, tedy včetně nákladních vozů a autobusů, v listopadu dokonce klesl o 2,4 procenta na 1,66 milionu. Za 11 měsíců stoupl o 2,6 procenta.

Analytici však čekají, že v prosinci prodej oživí. Důvodem jsou pobídky automobilek a obchodníků, kterými se budou snažit přilákat do autosalonů zájemce o koupi ještě před koncem roku, aby splnili své prodejní plány.

Po dvou letech prudkého růstu prodej aut v Číně letos v květnu zažil první pokles za dva roky. Od té doby se situace stabilizovala, trh je však stále slabý. Zpomalení růstu způsobuje několik faktorů. Mimo ukončení vládních pobídek pro malé automobily jsou to i kroky některých velkých měst, kterými se snaží zmírnit zhoršující se dopravní zácpy.

Kvůli slabému výkonu v uplynulých měsících většina analytiků snížila své odhady růstu prodeje aut v Číně na letošní rok pod 20 milionů vozů, což znamená pouze jednociferný procentní růst. CAAM očekává letos zvýšení prodeje nejvýše o pět procent

Ve Spojených státech, které jsou druhým největším automobilovým trhem světa, prodej aut v listopadu vzrostl o 14 procent. V Japonsku se zvýšil o více než 20 procent.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy