GM zavře 12 závodů, propustí 30.000 lidí

vid
21. 11. 2005 17:29
New York – Další rána pro zaměstnance amerických automobilek: GM propustí o pět tisíc zaměstnanců více, než původně plánovala.

Plány na omezení výroby ohlásil dnes šéf General Motors Rick Wagoner zaměstnancům a novinářům.

Automobilka bude v Severní Americe vyrábět o 1 milion aut ročně méně a čeká, že tím ušetří na nákladech 7 miliard dolarů ročně. Podle původních plánů by se měla přizpůsobit svou výrobou poptávce do roku 2008.

Snížení výroby se dotkne dvanácti závodů General Motors, některé se zavřou úplně, jiné omezí výrobu. Letos už automobilový koncern zavřel tři podniky.

Zvýšil se i rozsah plánovaného propouštění: oproti původním plánům z letošního roku o pět tisíc. V následujících třech letech tak ztratí práci u GM celkem 30 tisíc lidí. Desetina těch, kteří tam dnes pracují.

Menší příspevky na zdravotní pojištění zaměstnanců

Šéf General Motors Rick Wagoner na dnešní tiskové konferenci také oznámil, že díky dohodě s odborovým svazem UAW omezí výdaje na zdravotní péči zaměstnanců celkem o 3 miliardy dolarů.

"Velice lituji dopadů, které budou mít dnešní opatření na zaměstnance. Budeme se snažit, aby byly co nejmenší," prohlásil Wagoner v řeči adresované samotným pracovníkům automobilky.

Firma chce snížit stavy tím, že nevezme nové zaměstnance za ty, kteří by stejně odešli. Některým také nabídne předčasný důchod.

#reklama

Plány na zeštíhlení své administrativy o 4000 zaměstnanců oznámila minulý pátek automobilka Ford.  VÍCE ČTĚTE ZDE.

Stávka u dodavatele může ohrozit výrobu už teď

General Motors se teď obává přerušení výroby kvůli hrozící stávce v největší dodavatelské firmě Delfi. Pokud by její zaměstnanci skutečně stávkovali, GM by musel úplně zastavit některé závody a přicházel by řádově o miliardy dolarů za týden. Dodavatelská společnost už oznámila, že pokud se s odboráři nedohodne, požádá soud o zneplatnění pracovních smluv.

General Motors dnes ovládá už jen čtvrtinu trhu a stále ztrácí na úkor jiných, především zahraničních automobilek. Jen letos prodělal 4 miliardy dolarů a jeho akcie se propadly o 40 procent. Minulý týden se dostaly nejníže za posledních čtrnáct let.

Firma se zatím nedokázala vypořádat se vzrůstajícími cenami surovin a s náklady na zdravotní pojištění zaměstnanců. Čelí také menší poptávce po terénních autech, která jsou základem jejích tržeb, lidé je kupují méně kvůli vyšším cenám ropy.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy