Fordova "Cesta kupředu" - propouštět

vid
20. 11. 2005 7:32
New York – Automobiloví giganti z USA jsou na tom zle. Burza spekuluje, kdy krachne General Motors a Ford pokračuje ve své "Cestě kupředu" propouštěním dalších tisíců lidí.

Ford čeká tvrdá restrukturalizace. Její plán zveřejní automobilka až v lednu, ale už teď oznámila, že začátkem roku propustí 4000 "bílých límečků" - desetinu všech úřednických pozic, které má v USA a Kanadě. Přidají se k dalším asi 2800 zaměstnancům, které Ford propustil už od jara.

Ford vykázal ve třetím čtvrtletí ztrátu 284 milionů dolarů. Samotná automobilová divize za letošní rok prodělala 1,7 miliardy dolarů. Vloni ve stejném období přitom vydělala 1,1 miliardy.

Akcie detroitské společnosti se propadly od konce minulého roku o 40 procent. Minulý týden dokonce dosáhl kurz nejnižší hodnoty za poslední dva roky. Podle Detroit News se snížil podíl Fordu na trhu v USA na 17,6 procenta z loňských 18,4. Před deseti lety prodával ford 26 procent aut ve Spojených státech.

Šéf firmy Bill Ford Jr. v říjnu varoval, že plán restrukturalizace nazvaný "Cesta kupředu" bude zahrnovat uzavření některých závodů. Vedení firmy se také snaží dohodnout s odboráři o nižších úhradách za zdravotní péči.

Problémy hlásí i General Motors.

Miliardové ztráty hlásí i největší konkurent Fordu, General Motors. Investoři očekávají, že firma vylásí bankrot do šesti až dvanácti měsíců kvůli klesajícím tržbám a vysokým nákladům na zaměstnance.

Burza čeká krach General Motors, ČTĚTE ZDE.

Obě automobilky čelí konkurenci japonských značek, ale malou cenovou válku vedly i mezi sebou. Ukázalo se však, že ve špatnou dobu. Zdražila se ropa a Američané kupují méně aut s velkou spotřebou, především takzvaných SUV - terénních aut, na nichž Ford i GM dobře vydělávaly.

Oběma velkým automobilkám klesají marže a tím i zisky. A dluhopisy obou firem se postupně dostávají do nejhorší kategorie označované "junk".

V Evropě propouštějí nejen Američané

Ford teď propouští i v německém závodě v Kolíně nad Rýnem. O práci přijde do konce roku asi tisíc lidí. V automobilovém průmyslu v Německu podle ekonomů v příštích letech ubudou další tisíce pracovních míst. Daimler Chrysler oznámil, že propustí 8500 lidí, problémy předvídá i Volskwagen.

Propouštění čeká také přes 1300 lidí španělské dceřiné automobilky Volkswagenu. V Seatu ztratí práci každý dvanáctý zaměstnanec. Snižování stavů přichází poté, co se vedení Seatu nedohodlo s odbory na 10procentním snížení platů kvůli stlačování nákladů.

O propouštění ve Španělsku a plánech úspor Volkswagenu ČTĚTE ZDE.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy