GM si nechá Opel, Německo žádá vrácení peněz

Ekonomika Reuters Ekonomika, Reuters
4. 11. 2009 9:58
Prodej Opelu po měsících vyjednávání skončil krachem
Továrna General Motors-Opel v Antverpách. Reálně hrozí, že bude muset zavřít.
Továrna General Motors-Opel v Antverpách. Reálně hrozí, že bude muset zavřít. | Foto: Reuters

* Německo je rozladěno rozhodnutím GM ponechat si Opel 10:28 - opraveno

Detroit (USA) - Americká automobilová skupina General Motors nakonec odmítla prodat evropskou továrnu Opel. Měsíce vyjednávání s konsorciem kanadského výrobce automobilových součástek Magna a největší ruské banky Sberbank tak skončila krachem.

Německá vláda dala najevo rozladění z rozhodnutí GM a ve středu ráno požádala o vrácení peněz, které dala na restrukturalizaci Opelu. Žádá také po GM urychlené předložení záchranného plánu pro automobilku.

Třináctičlenné vedení General Motors od dohodnutého prodeje ustoupilo kvůli tomu, že se obor začíná vzpamatovávat z krize a také kvůli tomu, že má Opel pro firmu strategickou důležitost, citovala důvody agentura Reuters.

"GM brzy představí německé vládě svůj plán restrukturalizace a doufá v příznivé posouzení," prohlásil generální ředitel skupiny Fritz Henderson. Proměna Opelu vlastními silami má firmu přijít asi na 3 miliardy eur.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy