GM si nechá Opel, Německo žádá vrácení peněz

Ekonomika Reuters Ekonomika, Reuters
4. 11. 2009 9:58
Prodej Opelu po měsících vyjednávání skončil krachem
Továrna General Motors-Opel v Antverpách. Reálně hrozí, že bude muset zavřít.
Továrna General Motors-Opel v Antverpách. Reálně hrozí, že bude muset zavřít. | Foto: Reuters

* Německo je rozladěno rozhodnutím GM ponechat si Opel 10:28 - opraveno

Detroit (USA) - Americká automobilová skupina General Motors nakonec odmítla prodat evropskou továrnu Opel. Měsíce vyjednávání s konsorciem kanadského výrobce automobilových součástek Magna a největší ruské banky Sberbank tak skončila krachem.

Německá vláda dala najevo rozladění z rozhodnutí GM a ve středu ráno požádala o vrácení peněz, které dala na restrukturalizaci Opelu. Žádá také po GM urychlené předložení záchranného plánu pro automobilku.

Třináctičlenné vedení General Motors od dohodnutého prodeje ustoupilo kvůli tomu, že se obor začíná vzpamatovávat z krize a také kvůli tomu, že má Opel pro firmu strategickou důležitost, citovala důvody agentura Reuters.

"GM brzy představí německé vládě svůj plán restrukturalizace a doufá v příznivé posouzení," prohlásil generální ředitel skupiny Fritz Henderson. Proměna Opelu vlastními silami má firmu přijít asi na 3 miliardy eur.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy