Fordu klesají zisky, bude vyrábět méně aut

Ekonomika Ekonomika, Red Eko
30. 9. 2008 22:35
Evropští zaměstnanci o místa zatím nepřijdou
Automobilka Ford bojuje s klesajícím prodejem. Hospodaří s miliardovými ztrátami
Automobilka Ford bojuje s klesajícím prodejem. Hospodaří s miliardovými ztrátami | Foto: Reuters

Londýn - Výrazně méně aut vyjede letos z výrobních pásů evropských poboček automobilky Ford. Společnost se potýká se sníženými prodeji.

Firma proto reaguje snížením počtu vyrobených vozů.

"Celkový odhad na letošní rok počítá s produkcí pod 70 tisíc vozů," oznámil dnes mluvčí společnosti. Vloni přitom Ford vyrobil 74 tisíc automobilů.

Klesá zájem například o dodávky Transit vyráběné v anglickém Southamptonu. Omezení výroby se ale dotkne i továren na pevninské Evropě. Jaké pobočky to ale budou, automobilka zatím neoznámila.

Redukce ve výrobě by se podle vedení Fordu zatím neměly dotknout zaměstnanců pracujících na plný úvazek.

Dále čtěte: Ford padá do červených čísel. Ohlásil ztrátu 8,7 mld.

Americká automobilka vykázala v druhém čtvrtletí čistou ztrátu 8,7 miliardy dolarů. Loni přitom vydělala 750 milionů.

Stejně jako američtí konkurenti se firma potýká s poklesem poptávky po velkých dodávkách a sportovně-užitkových vozech, za čímž stojí rostoucí ceny pohonných hmot.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Návrh na spojení agentury CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism projedná vláda, plán kritizuje Hospodářská komora

Sestěhování agentur CzechInvest, CzechTrade a CzechTourism v České republice i v zahraničí by mělo v následujících třech letech přinést úsporu 138 milionů korun. Novinářům to před pondělním zasedáním vlády řekl ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet v pondělí projedná přestěhování agentur CzechTrade a CzechTourism do státní budovy ve Štěpánské ulici v Praze, kde sídlí agentura CzechInvest. 

V neděli plánované sloučení ostře zkritizovala Hospodářská komora. "Projekt synergie, tedy sloučení státních agentur CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism, kterým se v pondělí zabývá vláda, bude místo revoluční změny podpory podnikání a exportu pouhým sestěhováním těchto subjektů bez zásadních změn a důkladného auditu jejich fungování," uvedla komora v tiskové zprávě.

Vládní materiál podle Hospodářské komory například vůbec neřeší roztříštěné řízení podpory zahraničního obchodu tuzemských firem v zahraničí. Havlíček výtky odmítl, vyjádření komory má za velmi překvapivé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy