Fáma o explozi vyhnala cenu ropy do rekordních výšin

Ekonomika Ekonomika
2. 3. 2012 9:05
Barel ropy Brent se prodával nejdráže od července 2008
Foto: Reuters

New York - Cena směsné ropy Brent ve čtvrtek vyšplhala nejvýše za několik posledních let. Barel se prodával za 128,40 dolaru, což je nejvíce od července 2008.

Už během dne cena pozvolna rostla, a to kvůli příznivým ekonomickým údajům i přetrvávajícímu napětí kolem Íránu.

Svého maxima dosáhla poté, co se objevily zprávy o výbuchu ropovodu v Saúdské Arábii. Podle BBC se barel na konci dne prodával o bezmála šest dolarů dráže než ráno.

Trhy pomohlo uklidnit až prohlášení Saúdů, že k žádné havárii nedošlo. Nyní se Brent prodává za 125,49 dolaru.

Za celý únor stoupla cena ropy Brent o 10,5 procenta. Čtvrteční náladu na trhu podpořila zpráva o překvapivě silném růstu čínského zpracovatelského sektoru. Čína je druhým největším spotřebitelem ropy na světě po Spojených státech.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy