Facebook zvýšil tržby o 63 procent, akcie šly nahoru

ČTK ČTK
29. 1. 2014 23:20
Akcie firmy po zveřejnění výsledků vzrostly o sedm procent na 57 dolarů a 36 centů
Foto: Reuters

New York - Největší internetová sociální síť Facebook zvýšila ve čtvrtém čtvrtletí své tržby o 63 procent. Podle ve středu zveřejněných výsledků za poslední tři měsíce loňského roku činil čistý zisk firmy 523 milionů dolarů (přes deset miliard korun), což je téměř devětkrát více než ve stejném období předminulého roku. Výsledky mírně předčily očekávání analytiků.

Tržby společnosti se již více než z poloviny skládají z příjmů z reklam na aplikacích pro mobilní telefony a tablety, na jejichž rozvoj se firma v minulém roce zaměřila. Na celkových tržbách 2,59 miliardy dolarů měla tato reklama podíl 53 procent, zatímco ve třetím čtvrtletí to bylo 49 procent. Analytici očekávali tržby na úrovni 2,33 miliard. Ve stejném období o rok dříve utržila společnost 1,59 miliardy.

Čistý zisk firmy vzrostl na 523 milionů v meziročním srovnání ze 64 milionů, ve třetím čtvrtletí loňska činil 425 milionů dolarů. Akcie firmy po zveřejnění výsledků vzrostly o sedm procent na 57 dolarů a 36 centů.

Společnost oznámila, že její sociální síť používá každý měsíc 1,23 miliardy lidí, z nichž 945 milionů se přihlašuje z mobilního telefonu či tabletu.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy