Evropský parlament omezil bonusy bankéřů

ČTK ČTK
16. 4. 2013 15:58
Limit odměn je nejpřísnějším omezením platů finančníků na světě
Evropský parlament.
Evropský parlament. | Foto: http://audiovisual.europarl.europa.eu/

Štrasburk - Bonusy bankéřů v Evropské unii budou od příštího roku omezeny výší jejich základního platu.

Pro kompromisní návrh členských zemí sedmadvacítky aEvropského parlamentu (EP) se dnes vyslovila jasná většinaevropských poslanců. Ta přijala také další opatření, která mají posílit bankovní sektor a učinit jej odolnější vůči krizím. 

Limit odměn je nejpřísnějším omezením platů finančníků na světě a vychází vstříc rozhořčení politiků a veřejnosti nad praktikami finančního sektoru od finanční krize roku 2008. Ohraničení prémií je platné automaticky, ale akcionáři bank budou moci odměny zvýšit až na dvojnásobek základního platu. 

Přísně na šéfy

Pravidla, s nimiž nesouhlasila především Británie, v níž hraje bankovní sektor významnou ekonomickou úlohu, budou platit pro všechny banky působící v EU, ať mají ústředí kdekoli, stejně jako pro pobočky evropských bank v zahraničí. 

Většiny zaměstnanců bank, jejichž odměny obvykle nepřesahují 30 procent jejich platu, se však opatření nedotkne. Zaměřeno je především na nejvyšší vedení institucí a na obchodníky s cennými papíry, u nichž by měl nový limit omezit rizikové obchody. V Londýně by se podle předběžných odhadů nová pravidla mohla týkat asi 5000 lidí. 

Vedle omezení bonusů přináší legislativní balík také usnadnění poskytování úvěrů malým firmám a zvýšení kapitálových požadavků na banky. Ty by podle něj měly vyčlenit rezervu ve výši alespoň osmi procent svého kapitálu, systémově důležité banky pak ještě o jedno až tři procenta svého jmění více. Finanční instituce by se tak měly být lépe schopné vypořádat s ekonomickými problémy. 

Stabilní banky

"Chceme, aby byly banky stabilnější, tak abychom již nemuseli používat peníze daňových poplatníků na jejich podporu. Hlavním úkolem bank je financovat reálnou ekonomiku. Proto je nový bankovní zákon nejen bankovní regulací, ale také podporou financování reálné ekonomiky," uvedl rakouský zákonodárce EP Othmar Karas, který normu pomáhal vypracovat. 

Podle nových pravidel by také banky měly zveřejňovat výši dosažených zisků, zaplacených daní a případných dotací získaných v jednotlivých členských státech. Normu musí ještě definitivně potvrdit členské státy unie, které s ní však již v březnu vyjádřily většinový souhlas.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud nevyloučil pro podjatost soudce v Rathově kauze

Vrchní soud v Praze nevyloučil pro podjatost soudce v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jak o to žádala společnost Metrostav. Případ ponechal trestnímu senátu, jehož členy jsou Luboš Vrba, Alexander Károlyi a Viktor Mach. Uvedl to server Lidovky.cz. Stavební společnost podle něj podala proti rozhodnutí stížnost.

Metrostav již v únoru neuspěl s návrhem na přeložení odvolacího řízení kvůli dění kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství z pražského vrchního soudu do Olomouce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy