Evropská komise jde na pomoc, Maďarsko dostane miliardy

Ekonomika Ekonomika
4. 11. 2008 12:59
Krizí postižená země získá balíček: celkem 20 miliard
Berlaymont, sídlo Evropské komise.
Berlaymont, sídlo Evropské komise. | Foto: Evropská komise

Brusel - Ministři financí Evropské unie se dohodli, že Maďarsku půjčí 6,5 miliardy eur na boj s krizí.

Úvěr bude součástí dvacetimiliardového balíčku, který Maďarům poskytne spolu s Evropskou unií také Mezinárodní měnový fond a Světová banka.

Půjčku v úterý schválili ministři financí EU na svém pravidelném jednání v Bruselu.

Evropská komise už minulý týden ohlásila, že hodlá zdvojnásobit celkový limit půjček, které mají pomoci v krizi členským zemím EU stojícím mimo eurozónu. S navýšením z 12 na 25 miliard eur (607 mld. Kč) počítá návrh evropského komisaře pro ekonomiku Joaquima Almunii.

"Očekáváme od Maďarska, že se bude držet svého plánu na zrychlení redukce deficitu veřejných financí, posílení bankovní regulace a dohledu a provedení strukturálních opatření na podporu zaměstnanosti," upřesnil podmínky pomoci Almunia.

Finanční krize v Maďarsku: Výkladní skříň Národní banky Maďarska.
Finanční krize v Maďarsku: Výkladní skříň Národní banky Maďarska. | Foto: Reuters

MMF: Snižte státní výdaje

Na pomoci Maďarsku se kromě Evropské unie podílí i Mezinárodní měnový fond - jenž spolu se sedmadvacítkou od země na oplátku žádá, aby snížila státní výdaje včetně sociálních dávek a platů ve veřejném sektoru.

Obě instituce si od tohoto kroku slibují pokles schodku veřejných financí na 2,6 procenta HDP z předpokládaných 3,4 procenta v příštím roce.

Maďarsko se ocitlo v obtížné situaci poté, co se z něj v obavách z dalšího rozvoje globální krize stáhli zahraniční investoři.

Země si doposud půjčila v zahraničí přes 100 miliard dolarů. Tamní měna forint ztratila během posledního měsíce zhruba 20 procent ze své hodnoty vůči euru a dolaru.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 55 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy