Éra propouštění v eurozóně: už 53 měsíců

Redakce EKO, ČTK
1. 11. 2005 21:20
Londýn - I když aktivita ve zpracovatelském průmyslu rostla v říjnu nejrychleji za poslední rok, potíže eurozóny přetrvávají.

Klíčem k budoucímu růstu bude trh práce. Index zaměstnanosti posílil o jeden bod na 49,9 bodu a vyšplhal se nejvýše od května 2001. Jeho úroveň těsně pod 50 body však stále svědčí o tom, že celkově firmy nadále více propouštějí než najímají.

Tato situace trvá již 53 měsíců za sebou.

"Jedním z důvodů neochoty firem zvyšovat náklady vytvářením nových míst je pokračující růst cen vstupů, zejména energetických a ostatních surovin," soudí ekonom Luke Thompson z výzkumné společnosti NTC Research.

Index těchto cen stoupl o 3,7 na 62,8 bodu, nejvýše od února. Část zvýšených nákladů přenesly firmy na spotřebitele, takže složka cen výstupů posílila o 0,8 na 51,3 bodu a byla nejvýše za sedm měsíců.

Průzkum NTC se provádí zhruba u 3000 firem v osmi zemích eurozóny. Ty se na průmyslu v celé měnové unii podílejí asi 92 procenty.

Čísla táhne vývoz

Podle expertní zprávy NTC zažívá EU oživení především díky exportu. "Index nákupních manažerů v průmyslu vzrostl o jeden bod na 52,7 bodu," stojí v dokumentu NTC Research.

Hodnota indexu nad 50 body znamená růst aktivity, pod ní signalizuje pokles.

Výsledek mírně překonal odhady analytiků. Ti podle ankety agentury Reuters čekali v průměru zlepšení na 52,6 bodu. "Ukazuje na to pokračující oživení zpracovatelského průmyslu eurozóny na počátku čtvrtého čtvrtletí," řekl ekonom NTC Luke Thompson.

Hlavní příčinou zlepšení je podle něj zesílený světový růst spolu s oslabením eura, výhodným pro vývozce.

Přibývá nevyřízených zakázek

Výzkum však zjistil i známky zotavování domácí poptávky.

Klíčová složka nových zakázek vzrostla o 1,1 bodu na 54,3 bodu a dostala se nejvýše od loňského srpna. Příliv zakázek tak umožnil producentům rozšířit výrobu.

Ale ani zvýšená výroba tempu poptávky nestačila. Index zásob finálních produktů klesl nejníže od září 1999 a index nevyřízených zakázek naopak vzrostl na 14měsíční maximum 52,5 bodu. Podle Thompsona to svědčí o tom, že růst produkce se na nynější úrovni udrží nejméně do konce roku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy