Electrolux sám sebe překvapil rekordním ziskem

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 4. 2010 10:38
Společnost se pochlubila čistým ziskem 911 milionů švédských korun
Electrolux má dlouhou tradici
Electrolux má dlouhou tradici | Foto: Aktuálně.cz

Stockholm - Švédský výrobce domácích elektrospotřebičů Electrolux vykázal v prvním čtvrtletí letošního roku rekordní čistý zisk 911 miliónů švédských korun (2,4 miliardy českých korun).

Firmě se tak podařilo navázat na úspěchy z konce minulého roku, kdy se vrátila do černých čísel.

Podle agentury AP, která se odvolává na ekonomické analytiky, k dobrým výsledkům přispěly příznivé kurzy měn a nízké ceny vstupních surovin.

Podle vedení Electroluxu za úspěchem stojí dobře zvolená obchodní strategie.

"Poptávka na našich největších odbytištích se obnovila o něco rychleji, než jsme čekali. Hlavní úlohu na tom má zvýšení tržeb ve Spojených státech," vysvětluje prezident a výkonný ředitel Electroluxu Hans Straberg a dodává, že nejvýznamnějším trhem v Evropě je Německo, kde se Electroluxu daří hlavně díky spolupráci se společností Ikea.

Ještě minulý rok přitom firma za stejné období vykázala ztrátu 346 milionů. Tržby společnosti sice meziročně klesly o tři procenta, ale ve zbytku roku by měly, díky oživení ekonomiky, naopak růst.

O tom, že jsou ekonomické výsledky společnosti skutečně dobré, svědčí to, že překonaly prognózy analytiků. Provozní zisk odborníci odhadovali na 1,02 miliardy švédských korun, ale z dnes zveřejněných ekonomických výsledků společnosti vyplynulo, že byl provozní zisk o 0,31 miliardy švédských korun vyšší.

Pozadu nezůstává ani největší konkurent Electroluxu - americký Whirpool. Ten v prvním čtvrtletí tohoto roku svůj čistý zisk zdvojnásobil, když utržil 164 milionů dolarů (více než tři miliardy korun).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy