ECB sazby dál zvyšovat nebude, euro proto kleslo

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
8. 9. 2011 16:37
Po Trichetově prohlášení spadlo euro nejníž od 12. července
Šéf ECB Jean-Claude Trichet.
Šéf ECB Jean-Claude Trichet. | Foto: Reuters

Brusel - Šéf Evropské centrální banky (ECB) vystoupil na tiskové konferenci a euro začalo padat prudčeji. Jean-Claude Trichet totiž po jednání banky prohlásil, že nečeká další zvyšování úrokových sazeb. Ekonomická situace v eurozóně se totiž zhoršila, zatímco inflační rizika se zmírnila.

ECB nechala ve čtvrtek podle očekávání základní úrokovou sazbu na 1,5 procenta.

"Očekáváme, že ekonomika eurozóny bude růst mírným tempem, je to však zatíženo vysokou nejistotou a sílícími riziky zhoršení," řekl Trichet na tiskové konferenci po zasedání bankovní rady. Cenová rizika jsou podle Tricheta "zhruba vyvážená", zatímco ještě po srpnovém zasedání řekl, že rizika zvýšené inflace nadále existují.

Signály zastavení růstu úroků zrychlily trend poklesu eura. Jeho kurz k dolaru se propadl o více než jedno procento až na 1,3943 USD, nejníže od 12. července.

ECB zahájila cyklus zvyšování úroků z rekordního krizového minima 1,0 procenta letos v dubnu a ke druhému zvýšení přistoupila v červenci. Trichet ještě v létě naznačoval, že kvůli inflačním rizikům čeká další zpřísnění měnové politiky. 

Ve čtvrtek ale šéf ECB řekl, že příští rok by měla meziroční inflace v měnové unii z nynější úrovně 2,5 procenta klesnout pod dvě procenta a dostat se tam, kde ji ECB chce mít.

Trichet zdůraznil, že v nejbližší době bude ECB "velmi důkladně analyzovat všechna nová ekonomická data". "Budeme velmi pozorně monitorovat veškerý vývoj," řekl.

Ekonomický růst v eurozóně a zejména v Německu, které je jejím motorem, ve druhém čtvrtletí prudce zpomalil. Oslabení ekonomiky spolu se zhoršováním dluhové krize eurozóny a nedávnými otřesy na finančních trzích vede některé ekonomy k předpovědi, že ECB své úroky ještě letos sníží.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Brazilská komise doporučila obvinit prezidenta Bolsonara, vadí jí jeho přístup k pandemii

Vyšetřovací komise horní komory brazilského parlamentu doporučuje obvinit prezidenta Jaira Bolsonara a desítky dalších činitelů z několika trestných činů kvůli jejich přístupu k pandemii covidu-19. Informují o tom místní média s odkazem na zprávu, která má být zveřejněna ve středu a o níž mají senátoři hlasovat 26. října. Podle analytiků sice není pravděpodobné, že by prokuratura stíhání prezidenta zahájila, závěry komise ale mohou Bolsonarovi uškodit v prezidentských volbách, jež se mají konat příští rok. Bolsonaro už dříve vyšetřování komise označil za frašku.

Senátní komise za téměř půl roku vyslechla desítky expertů i vládních činitelů, jejichž výpovědi mohli Brazilci sledovat v televizi. Ve zprávě, která má bezmála 1200 stran, viní prezidenta zejména z toho, že odmítal koronavirová opatření zaváděná brazilskými guvernéry, doporučoval proti nemoci covid-19 vědecky neověřené medikamenty a obstrukcemi zpozdil dodávky vakcín proti covidu. Tím přispěl k jeho šíření a k úmrtí spojených s covidem, jichž dvousetmilionová Brazílie eviduje na 604 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy