Bohatí Američané ovládají deset Českých republik

dkl, Forbes
21. 9. 2007 16:35
Windows vynáší Gatesovi miliardy
Bill Gates, nejbohatší muž USA
Bill Gates, nejbohatší muž USA | Foto: Reuters

New York - Prestižní magazín Forbes vydal svůj výroční žebříček nejbohatších Američanů. První pozici si udržel magnát softwarového byznysu Bill Gates.

Za ním je již tradičně "věštec z Omahy" Warren Buffett. Pouze tito dva dokázali se svým majetkem překročit hranici padesáti miliard dolarů.

Třetí v pořadí Sheldon Adelson je se svými 28 miliardami daleko za nimi.

Miliarda? To je málo

Novinkou v žebříčku Forbes 400 je to, že už ani rovná miliarda dolarů nestačí na to, aby se její majitel dostal mezi vyvolené.

Nejbohatší desítka

  1. 1. Bill Gates, 59,0
  2. 2. Warren Buffett, 52,0
  3. 3. Sheldon Adelson, 28,0
  4. 4. Lawrence Ellison, 26,0
  5. 5. Sergey Brin, 18,5
  6. 5. Larry Page, 18,5
  7. 7. Kirk Kerkorian, 18,0
  8. 8. Michael Dell, 17,2
  9. 9. Charles Koch, 17,0
  10. 9. David Koch, 17,0

* údaje jsou v miliardách dolarů

O poslední, čtyřsté místo se totiž dělí dvacet jedna bohatců, jejichž majetek je 1,3 miliardy dolarů, což je o 300 milionů víc, než měl "nejchudší z bohatých" loni.

Dohromady má čtyři sta mužů a žen ve svých rukou o 290 miliard více než loni, dohromady 1,54 bilionů dolarů, v přepočtu asi 30 bilionů korun. To je téměř desetinásobek ročního HDP České republiky.

I přes letní krizi byly akcie hnacím motorem růstu bohatství amerických miliardářů.

Čtyřicet pět nováčků v žebříčku totiž své bohatství získalo právě díky hedgeovým fondům a fondům soukromého kapitálu, které investují do rizikovějších projektů a akcií.

John Paulson se do žebříčku dostal poté, co včas provedl správně načasované operace se sub-prime hypotékami, kvůli kterým krize vlastně vznikla. Patří tedy mezi malou skupinu šťastlivců, která na krizi vydělala.

Mladí a bohatí

Nejmladším z bohatých Američanů je třiatřicetiletý John Arnold s 1,5 miliardami dolarů. Ten vydělal právě na hedgeových fondech.

Jen o rok starší je ovšem dvojce Sergey Brin a Larry Page, zakladatelé vyhledávače Google. Každý z nich má majetek v hodnotě 18,5 miliardy dolarů a díky tomu se dělí o páté místo v celkovém hodnocení.

Foto: Reuters
Miliardář Petr Kellner, vládce skupiny PPF
Miliardář Petr Kellner, vládce skupiny PPF | Foto: Forbes/PPF
Matt Damon na londýnské premiéře filmu Bourneovo ultimátum
Matt Damon na londýnské premiéře filmu Bourneovo ultimátum | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 30 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy