Afrika zrychluje, růst Ghany bude letos druhý na světě

Karel Toman
11. 2. 2011 16:15
V první pětici nejrychleji rostoucích ekonomik světa budou letos tři země z Afriky
Fanoušci Ghany
Fanoušci Ghany | Foto: Reuters

Accra - Mezi deseti nejrychleji rostoucími ekonomikami světa na celém světě bude letos podle zpravodajské sekce týdeníku Economist západoafrická Ghana. A dokonce na druhém místě.

V první pětce nejrychleji rostoucích zemí bbude mít černý kontinent hned tři zástupce.  Čtvrtá totiž bude Eritrea a pátá Etiopie.

Ghana jako nový producent ropy letos podle Economist Intelligence Unit poroste o 14 procent, Eritrea o 10 procent a Etiopie o 9 procent. Vesměs tak předeženou tempo růstu předpovídané letos pro Čínu a Indii s 8,9 respektive 8,6 procenty HDP.

Katar poroste skoro o 16 procent

Nejrychleji poroste Katar s 15,8 procenty, který se v letech 2008 a 2009 vyhnul recesi a teď těží z globálního oživení. Růst Kataru ale půjde hlavně na vrub jeho projektům na zkapalněný plyn (LNG) a velkorysé státní výdaje na rozvoj infrastruktury.

Nejpomaleji poroste Španělsko a Portoriko.

Další ekonomiky periférie eurozóny- takzvané země PIGS - čeká dokonce propad. Irsko a Řecko poklesnou o 0,9 respektive 3,6 procenta.

O rostoucím hospodářském potenciálu Afriky se mluví stále častěji, velkou inestiční iniciativu v regionu přebírá Čína.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy