Afrika zrychluje, růst Ghany bude letos druhý na světě

Karel Toman
11. 2. 2011 16:15
V první pětici nejrychleji rostoucích ekonomik světa budou letos tři země z Afriky
Fanoušci Ghany
Fanoušci Ghany | Foto: Reuters

Accra - Mezi deseti nejrychleji rostoucími ekonomikami světa na celém světě bude letos podle zpravodajské sekce týdeníku Economist západoafrická Ghana. A dokonce na druhém místě.

V první pětce nejrychleji rostoucích zemí bbude mít černý kontinent hned tři zástupce.  Čtvrtá totiž bude Eritrea a pátá Etiopie.

Ghana jako nový producent ropy letos podle Economist Intelligence Unit poroste o 14 procent, Eritrea o 10 procent a Etiopie o 9 procent. Vesměs tak předeženou tempo růstu předpovídané letos pro Čínu a Indii s 8,9 respektive 8,6 procenty HDP.

Katar poroste skoro o 16 procent

Nejrychleji poroste Katar s 15,8 procenty, který se v letech 2008 a 2009 vyhnul recesi a teď těží z globálního oživení. Růst Kataru ale půjde hlavně na vrub jeho projektům na zkapalněný plyn (LNG) a velkorysé státní výdaje na rozvoj infrastruktury.

Nejpomaleji poroste Španělsko a Portoriko.

Další ekonomiky periférie eurozóny- takzvané země PIGS - čeká dokonce propad. Irsko a Řecko poklesnou o 0,9 respektive 3,6 procenta.

O rostoucím hospodářském potenciálu Afriky se mluví stále častěji, velkou inestiční iniciativu v regionu přebírá Čína.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy