V deflaci je šestnáct zemí EU, dalších pět jen těsně nad ní

Tereza Holanová Tereza Holanová
16. 1. 2015 11:54
Novou zbraní proti deflaci se stane kvantitativní uvolňování. ECB o něm rozhoduje za týden. Ceny dolů táhne ropa.
Foto: Thinkstock

Lucemburk - Evropské unii se boj s deflací nedařil ani na konci loňského roku, naopak. Z celé osmadvacítky hlásí pokles cen celkem šestnáct zemí, což je vůbec nejvyšší počet za poslední rok.

V deflaci neboli záporné inflaci se navíc poprvé od roku 2009 nachází i celá eurozóna. Podle konečných čísel Eurostatu za prosinec tu klesaly ceny o 0,2 procenta, v celé Evropské unii pak o 0,1 procenta. Ze zemí, které platí eurem, se do červených čísel dostalo dvanáct států.

Největší pokles cen hlásí Řecko, deflace zde činí 2,5 procenta, následuje Bulharsko s deflací 2 procenta a Španělsko, kde se ceny snížily o 1,1 procenta.

Z dvanácti zemí, kde se inflace zatím držela nad nulou, rostly ceny v pěti případech jen o 0,1 procenta. To se týká i České republiky, dále Německa, Francie, Dánska a Estonska. Nejvíce rostly v prosinci ceny v Rumunsku, a to o procento. Následuje Rakousko s inflací 0,8 procenta.

Za padajícími cenami stojí hlavně levnější energie, především pokles cen ropy. Ta se ze zhruba 108 dolarů za barel před rokem dostala na méně jak polovinu. Kromě toho podle Eurostatu zlevňovaly i telekomunikace. Inflaci naopak držely rostoucí ceny v kavárnách a restauracích či zdražující tabák.

Uvolňování na obzoru

Novou zbraní proti deflaci se podle ekonomů stane kvantitativní uvolňování, které v minulosti praktikovaly americký Fed, Bank of England nebo Bank of Japan. Program, v rámci něhož dochází k vykupování problémových aktiv, nejčastěji dluhopisů, by Evropská centrální banka měla podle expertů představit už na svém nejbližším měnovém zasedání. To se uskuteční 22. ledna, tedy příští čtvrtek.

Cíl programu je jednoduchý – napumpovat do ekonomiky více peněz. Od toho si centrální bankéři slibují vyšší spotřebu, investice, následně růst poptávky, a tedy i cen. Kvantitativní uvolňování by navíc mělo zesílit tlak na oslabování eura vůči dolaru, což by pomohlo hlavně zemím s konkurenceschopným exportním průmyslem. Podle analytiků tedy třeba Německu, Španělsku či Irsku.

Doposud se ECB pokoušela deflaci zastavit například pomocí záporné depozitní sazby. Tu poprvé představila v červnu 2014. Dalším nástrojem se stal program TLTRO, v rámci kterého měly komerční banky získat výhodně úročené úvěry. Ani ten ovšem podle expertů nezabral, protože zájem o levné půjčky byl nižší, než se čekalo.

Je strach z deflace namístě?

Deflaci považuje většina ekonomů za strašáka. Důvod? Při poklesu cen podle nich začnou podniky i domácnosti odkládat nákupy, což může vést k zadrhnutí celého hospodářství.

Kritikové ale namítají, že tato teorie v praxi nefunguje - spotřebitelé podle nich nebudou odkládat nákup zboží, zvláště toho, které potřebují, jen kvůli tomu, že by mohlo za půl roku stát ještě o něco méně. Stejně tak argumentují tím, že domácnosti například díky zlevňování paliv naopak ušetří a zbydou jim peníze i na nákup dalších výrobků či služeb.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy