Byly jich tisíce, teď zmizela poslední. S telefonní budkou v Hlubyni se lidé i fotili

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 17. 6. 2021 15:17
V Česku definitivně skončila éra telefonních budek. Dělníci v Hlubyni na Příbramsku tento čtvrtek odstranili poslední budku v zemi. Stát veřejné telefonní budky přestal dotovat a operátor O2 už dříve avizoval, že je v takovém případě neplánuje dál provozovat. V dobách jejich největší slávy jich přitom bylo po Česku rozeseto přes 30 tisíc. Prohlédněte si fenomén mizející v propadlišti dějin.
Poslední telefonní budka v Česku se nacházela v Hlubyni na Příbramsku, i tu ale dělníci v polovině června odstranili.
Poslední telefonní budka v Česku se nacházela v Hlubyni na Příbramsku, i tu ale dělníci v polovině června odstranili. | Foto: ČTK

Všechny veřejné automaty v Česku - tedy jak klasické budky, tak samostatné přístroje například ve veřejných budovách - provozoval mobilní operátor O2 a část z nich dotoval stát. 

Nejvíce telefonních automatů fungovalo na přelomu století, kdy jich bylo v provozu přes 30 tisíc. Od té doby se jejich počet kvůli klesajícímu využití v souvislosti s nástupem mobilních technologií snižoval. 

Ještě loni se v Česku nacházelo 1150 telefonních budek, nyní už dosloužila i poslední v obci Hlubyně na Příbramsku, kterou dělníci tento čtvrtek odstranili. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Jihomoravští policisté zadrželi loni na hranicích se Slovenskem 14 tisíc migrantů

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 tisíc nelegálních migrantů, od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř šest tisíc. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i počasí, řekl v sobotu novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Od neděle kontroly skončí a budou pouze namátkové. Policie bude také nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 39 policistů, což je zhruba desetina stavu z doby nejvyššího nasazení.

Od neděle bude také možné znovu volně překračovat zelenou hranici. Zjednoduší to situaci turistům, kteří, ač je Česko a Slovensko součástí schengenského prostoru, přes zelenou hranici nemohli.

Drtivá většina, 93 procent, zadržených migrantů byli loni Syřané. "Převážně se jednalo o mladé muže, výjimečně o matky s dětmi. Letos v lednu už to nebyli Syřané, ale například Moldavané," řekl Tržil. 

Další zprávy