Stát loni rozprodal majetek za stamiliony. Nejvíce utržil za dvě vily v pražské Troji

ČTK ČTK
10. 2. 2021 12:58
Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) loni klesly příjmy meziročně o šest procent na 1,39 miliardy korun. Jde o čtvrté nejvyšší příjmy od vzniku úřadu v roce 2002. Zároveň úřad upozornil, že se mu podařilo proti schválenému rozpočtu příjmy navýšit o zhruba 53 procent. Největší část příjmů úřadu pochází z prodeje nepotřebných státních nemovitostí.
Budova Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na Rašínově náměstí v Praze.
Budova Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových na Rašínově náměstí v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"I přes obtížnou koronavirovou dobu se nám v uplynulém roce podařilo prodávat nepotřebný státní majetek, a to zejména v elektronických aukcích, v nichž veřejnost mohla nakupovat od státu movitý majetek i nemovitosti bezpečně a z pohodlí svého domova," uvedla generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu

Příjmy z prodeje nepotřebných státních nemovitostí loni činily 861 milionů korun. Za prodej pozemků získal ÚZSVM 558 milionů korun a příjmy z prodeje domů a bytů pak byly 303 milionů korun. Za pronájem pozemků a ostatních nemovitostí úřad inkasoval zhruba 262 milionů korun.

K nejvýznamnějším prodejům loňského roku patří například prodej dvou rodinných domů v Praze-Troji za 46 milionů korun, prodej areálu zahradnictví vhodného i k bytové výstavbě v plzeňské čtvrti Doubravka za 39,9 milionu korun či prodej dvaceti pozemků v Praze na Chodově v blízkosti hotelu Globus za 23,3 milionu korun. Nového majitele získala také například funkcionalistická vila, označovaná jako "Vila Lumiérů 41", která se nachází v blízkosti barrandovských ateliérů v Praze a kterou ÚZSVM prodal v dražbě za 21,9 milionu korun.

V současnosti má úřad v nabídce k prodeji rekreační areál v Želivi ležící na ostrůvku v sousedství zdejšího slavného kláštera premonstrátů za 4,15 milionu korun, bývalou léčebnu dlouhodobě nemocných v Bílovicích nad Svitavou za 15 milionů korun, pozemek v pražské Michli za 12,2 milionu korun nebo někdejší rekreační komplex "České srdce" v Morávce za necelých pět milionů korun.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vedle správy majetku zastupuje Česko v právních sporech, které se týkají majetku státu. Úřad vystupuje především před soudy a rozhodčími orgány místo jiných organizačních složek státu. Hlavní zdroj příjmů úřadu tvoří prodeje a pronájmy pozemků, budov a staveb a také prostředky, které státu připadly z tzv. odúmrtí po zemřelých bez dědiců.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy