Paskov bude těžit do roku 2017. Babiš uvolní 600 milionů

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
7. 4. 2014 16:22
Skupina NWR podle dohody na postupnou sanaci dolu uvolní 500 milionů korun. Stát se postará o sociální program horníků.
Důl Paskov.
Důl Paskov. | Foto: NWR

Praha - Těžba v Dole Paskov bude pokračovat do roku 2017 a stát za to zaplatí 600 milionů korun. Dohodl se na tom ministr financí Andrej Babiš (ANO) s předsedou představenstva mateřské skupiny NWR Garethem Pennym.

Vládě Babiš navrhne, aby dala firmě OKD na prodloužení životnosti Dolu Paskov 600 milionů korun. Dalších 500 milionů má pak uhradit mateřská společnost NWR.

„Po hodinové diskusi se mi podařilo Garetha Pennyho přesvědčit, aby těžbu v Dole Paskov prodloužil ne o dva, ale o tři roky. Současně jsme se dohodli na tom, že NWR vezme náklady na sanaci dolu na sebe,“ řekl Babiš na tiskovém brífinku po jednání s Pennym.

„Myslím, že takovéto řešení je férové,“ doplnil Babiše předseda představenstva NWR.

Skupina NWR podle dohody na postupnou sanaci dolu uvolní 500 milionů korun. Stát se pak postará o sociální program horníků, tedy o výplatu odstupného, a to částkou 600 milionů korun.

Návrh již podpořil premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj ale bude chtít vláda písemné záruky.

Státní peníze akcionářům nepůjdou

„Součástí dohody musí být samozřejmě klauzule pro případ, že by vzrostly ceny uhlí. Návrh musí posvětit také Evropská komise,“ ubezpečuje Babiš.

Ten zítra předloží návrh ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi. Ostatně právě Mládek ještě s premiérem Bohuslavem Sobotkou (oba ČSSD) minulý týden navrhovali, aby stát na záchranu zhruba dvou tisíc pracovních míst vydal právě 1,1 miliardy korun.

Výrazně proti tomu se postavil ministr financí, který proto nyní sám dohodl kompromisní řešení.

„Je nutné zdůraznit, že žádná část ze státních prostředků by nešla na sanaci dolu nebo držitelům akcií, ale výhradně na sociální program pro horníky,“ řekl k dohodě Babiš.

Ztráta 3,4 miliardy korun

Podle analytiků není prodloužení těžby v Dole Paskov vhodným řešením. Přes státní pomoc i očekávané mírné zvýšení cen koksovatelného uhlí přinese mateřské NWR značné ztráty.

"Provozovat důl do konce roku 2017 se může významně prodražit. Podle naší prognózy by provozní ztráta i přes mírný růst cen uhlí (5 - 10 procent) dosáhla jen v příštím roce 55 milionů eur," odhaduje analytik společnosti Patria Tomáš Sýkora.

V souhrnu by prodloužení těžby o tři roky mohlo podle Sýkory způsobit NWR provozní ztrátu až 125 milionů eur, tedy v přepočtu 3,4 miliardy korun.

Upozornění vydavatele: Spoluvlastníkem firmy NWR je Zdeněk Bakala, který vlastní také Centrum Holdings, vydavatele deníku Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Právo bránit se zbraní bude ústavně zakotveno, Zeman změnu podepsal

Právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek bude v Česku ústavně zakotveno. Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal toto doplnění Listiny základních práv a svobod, které nabude účinnosti 1. září, informoval mluvčí hlavy státu.

Úprava je reakcí na odzbrojovací tendence v rámci EU. Listina základních práv a svobod bude nově obsahovat výslovné ustanovení, že "právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon".

Ústavní změna podle předkladatelů zabrání tomu, aby mohlo být toto právo omezeno běžným zákonem. Posílí také pozici Česka při projednávání dalších unijních regulací.

Odpůrci doplnění listiny zejména z řad lidovců nebo Pirátů pokládali úpravu za nadbytečnou s ohledem na již platné ústavní právo na život a zákonná pravidla. Obávali se také, že změna povede k ozbrojování obyvatelstva. Zastánci změny naopak argumentovali tím, že nucené odzbrojování nezajistí větší bezpečnost.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Čtyřiadvacetiletý muž zemřel po potyčce se strážníky, případ vyšetřují kriminalisté

Kriminalisté vyšetřují úmrtí čtyřiadvacetiletého muže po potyčce a následném zásahu strážníků v Březnici na Příbramsku. Mladík upadl do bezvědomí a později v nemocnici zemřel. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z usmrcení z nedbalosti, řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Událost se stala v noci na neděli kolem 2:00. Po potyčce mezi čtyřmi lidmi a následném zákroku strážníků upadl jeden z účastníků konfliktu do bezvědomí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice v Praze, kde muž v pondělí zemřel.

"Zjišťujeme podíl jednotlivých osob na incidentu, na okolnostech i na následku," uvedla Suchánková. Zkoumat by se měla i role strážníků, kteří při zásahu použili slzotvorný prostředek. "Vzhledem k tomu, že tam byli přítomni, tak musíme zjistit i okolnosti, které se týkají následného zásahu," dodala mluvčí.

Kriminalisté se případem nejdříve zabývali pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Vzhledem k tomu, že mladík zemřel, věc překvalifikovali na podezření z usmrcení z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Policie vyšetřuje srážku vlaků na Prostějovsku jako obecné ohrožení

Sobotní srážku lokomotivy a osobního vlaku v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku vyšetřuje policie pro podezření z obecného ohrožení. Kvůli vyšetřování okolností nehody hledá policie cestující, kteří z místa nehody po střetu vlaků odešli, informovala mluvčí policie Miluše Zajícová. Příčinou střetu byla pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo, dva lidé se při nehodě zranili. V místě nehody je stále omezen provoz, řekla mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Nehoda se stala v sobotu ve 13:30 v blízkosti stanice Němčice nad Hanou, nákladní lokomotiva se zde střetla s osobním vlakem č. 3821 jedoucím z Olomouce do Nezamyslic. "Událost je šetřena pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Touto cestou se obracíme na cestující z osobního vlaku, kteří z místa nehody odešli ještě před příjezdem policie," uvedla policejní mluvčí. Cestující, které policie nestihla na místě zkontaktovat, by se měli obrátit na linku 158, podle policie by svým svědectvím mohli pomoci s řádným objasněním této závažné železniční nehody, dodala Zajícová.

Podle Drážní inspekce byla příčinou srážky pravděpodobně nedovolená jízda za návěstidlo, které ji zakazovalo. Vyšetřování příčin podle mluvčího inspekce Martina Drápala potrvá několik měsíců.

Při nehodě byl zraněn jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí samostatně jedoucí lokomotivy. V obou případech šlo o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku. Podle Drážní inspekce byly škody odhadnuty na 10,3 milionu korun. Z toho tři miliony korun na osobním vlaku, pět milionů na lokomotivě a 2,3 milionu korun je škoda na trati.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Příčinou nehody trolejbusu a tramvaje v Brně byly ulomené šrouby, policie případ odložila

Policie po více než dvou letech prověřování odkládá případ nehody tramvaje a trolejbusu z dubna 2019 v Křenové ulici v Brně. Příčinou nehody bylo ulomení šroubů u trolejbusu, podle policie tak není na místě věc vyřídit jinak. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Pavel Šváb. Při nehodě se tehdy zranilo 43 lidí.

"Ve věci nejde o podezření z trestného činu a věc není na místě vyřídit jinak. Příčinou bylo ulomení závrtných šroubů silentbloku, které řidič nemohl předpokládat a jejich případné narušení kontrolou před jízdou ani odhalit," uvedl mluvčí.

Šrouby se v rámci generální opravy trolejbusu měnily, znalecké zkoumání odhalilo rozdíl v technologii jejich výroby. "Policisté prověřovali, zda v rámci dodavatelsko-odběratelských vztahů některý ze subjektů v tomto směru nepochybil. Po vyhodnocení všech opatřených důkazů byla zjištěna dílčí pochybení více zainteresovaných osob, nedosahovala však takové intenzity, aby mohla být postižena normami trestního práva," uvedl mluvčí.

Nehoda se stala v pondělí 1. dubna 2019 před 14:00, ulici téměř na šest hodin zablokovala. Trolejbus jedoucí v kolejovém pásu znenadání vybočil do protisměru a čelně se střetl s protijedoucí tramvají, která jela bez cestujících. V nemocnici skončily čtyři desítky lidí včetně obou řidičů, 13 lidí bylo zraněno těžce a středně těžce. Škoda dosáhla 2,5 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy