Soud jmenoval likvidátora záložny WPB Capital

ČTK ČTK
27. 6. 2014 17:17
Záložna poskytovala podle centrální banky úvěry v řádech desítek milionů korun účelově založeným obchodním společnostem.
Foto: WPB.cz

Praha - Krajský soud v Brně jmenoval likvidátorem Spořitelního družstva WPB Capital Jiřího Švihlu. ČTK o tom informovala Česká národní banka, která v úterý zamítla rozklad kampeličky proti odejmutí povolení působit jako družstevní záložna. Odnětí licence kampeličce tím nabylo právní moci.

WPB Capital nesměla na základě předběžného opatření ČNB již od loňského května přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry. Důvodem odnětí licence bylo umělé navyšování kapitálu WPB Capital z peněz záložny poskytnutých formou úvěrů, nabývání nedovolených typů cenných papírů a obcházení limitu angažovanosti. To vše se podle zjištění ČNB dělo přes síť účelově založených obchodních společností, kterou WPB Capital využívala.

Nabytím právní moci rozhodnutí ČNB se veškeré pohledávky členů družstva stávají splatnými. Představitelé WPB tak musí podat dlužnický návrh na insolvenci. "Dlužnický insolvenční návrh již byl podán ve středu, když objem splatných závazků převyšuje volnou likviditu zhruba o dvě miliardy Kč. Podle údajů v insolvenčním rejstříku však bylo insolvenční řízení ukončeno, protože stále běží řízení zahájené na návrh údajného věřitele společnosti Tapovan před dvěma měsíci," řekl dnes ČTK obchodní ředitel družstva Michal Čejka.

Vklady se zatím nevyplácí

O termínu výplat vkladů budou členové informováni prostřednictvím Fondu pojištění vkladů. Přípravu na výplatu náhrad vkladů zahájí teprve na základě zjištění likvidátora o stavu majetku a poté, když majetek nebude postačovat na pokrytí vkladů.

Dosud od ČNB fond oznámení o neschopnosti WPB dostát svým závazkům neobdržel, a proto zatím nezačíná běžet dvacetidenní lhůta na zahájení výplat náhrad.

Vklady občanů i firem u WPB Capital jsou ze zákona pojištěny u Fondu pojištění vkladů, a to včetně úroků, do výše 100 000 eur (asi 2,7 milionu Kč) na jednoho člena záložny. V tomto limitu se náhrady vyplácejí do 100 procent výše vkladu.

17 obviněných

WPB Capital poskytovala podle ČNB úvěry v řádech desítek milionů korun účelově založeným obchodním společnostem. Peníze následně putovaly řetězcem transakcí zpět do družstevní záložny ve formě dalších členských vkladů vedoucích pracovníků záložny nebo obchodních společností z její holdingové skupiny. WPB Capital zároveň obcházela limity angažovanosti, a to prostřednictvím nákupu cenných papírů, jejichž nabývání je jí zákonem zakázáno.

Česká televize v úterý uvedla, že policie v minulých dnech obvinila 17 představitelů kampeličky kvůli údajně nezákonným machinacím uvnitř firmy. Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan řekl, že jsou obviněni z trestného činu porušení předpisů a pravidel hospodářské soutěže. Podle Čejky jde o další z řady vykonstruovaných kauz.

Podle WPB bylo správní řízení provázeno "mnohými nestandardnostmi, kabinetním jednáním ČNB, a především pak mnohými pochybeními správního orgánu a porušeními nejrůznějších zákonných předpisů". Mezi údajně protizákonnými postupy uvedla to, že předběžné opatření, které zakazovalo WPB jakoukoli činnost a plně ji paralyzovalo, trvalo téměř 11 měsíců, ačkoli zákon povoluje maximálně 120 dní. Celé správní řízení začalo podle WPB na základě záměrně zkreslených a nepravdivých anonymních podání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy