Sotio ze skupiny PPF nakoupilo za miliony další licence na vývoj protinádorových léků

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 11. 2021 15:34
Biotechnologická společnost Sotio Biotech ze skupiny PPF získala od jihokorejské společnosti LegoChem Biosciences (LCB) licenci na využití technologie pro vývoj pěti nových protinádorových přípravků. Částka, kterou Sotio v blízké době zaplatí, činí zhruba 29 milionů dolarů (642,64 milionu korun).
Foto: Matej Slávik

Cena za licenční práva na využití technologie může dosáhnout až 1,03 miliardy amerických dolarů (22,8 miliardy korun) a závisí na dosažení určitých vývojových fází. LCB má také podle smlouvy nárok na licenční poplatky z prodeje přípravků v případě jejich uvedení na trh. 

Společnost LCB se zaměřuje na vývoj vlastních protinádorových přípravků ADC, které jsou také označovány jako konjugované protilátky. Jedná se o nosiče cytostatik, tedy například chemoterapie, které mají schopnost cíleně vybrat nádorovou buňku, navázat se na její povrch a po průniku do ní uvolnit vysoce účinné léčivo bez toho, aby došlo k poškození zdravých buněk.

Sotio získá od jihokorejského partnera práva na využití ADC technologie. Bude zodpovědná za výzkum, vývoj, výrobu a uvedení licencovaných přípravků ADC na trh.

Sotio podle svého ředitele Radka Špíška několik let vyvíjí inovativní přípravky ADC a na konci letošního roku plánuje podat žádost o schválení první klinické studie. "Díky licenční smlouvě s LegoChem můžeme dále rozšířit portfolio protinádorových přípravků o další programy, které se zaměří na různé typy nádorů," uvedl Špíšek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Michaláková neuspěla ve Štrasburku, norský soud dostatečně zdůvodnil odebrání dětí

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy Michalákové, které norská sociální služba Barnevernet před více než deseti lety odebrala syny Denise a Davida a umístila je do pěstounské péče. Norský soud podle ESLP dostatečně zdůvodnil, proč Michalákovou zbavil rodičovských práv k oběma synům.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Advokát soudu EU: Rakouské omezování přídavků na děti porušuje unijní právo

Rakouské omezování výše přídavků na děti žijící v cizině, které se týká mimo jiné tisíců Čechů, porušuje právo Evropské unie. K tomuto závěru ve čtvrtek dospěl generální advokát Soudního dvora EU, podle něhož by proto soudci měli vyhovět žalobě Evropské komise a nařídit Vídni zrušení této úpravy zavedené před třemi lety.

Cizinci pracující v Rakousku mají podle soudního poradce unijními předpisy zaručena stejná práva jako Rakušané. Pro soud není jeho stanovisko závazné, ve většině případů k němu však přihlíží. Konečný verdikt by měl padnout během několika měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy