Růst nádorů se zpomalil. Kellnerovo Sotio hlásí pokrok ve vývoji léku proti rakovině

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
23. 6. 2020 14:16
Biotechnologické společnosti Sotio a Cytune Pharma, které patří do skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, v rámci výročního setkání Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR) informovaly o vývoji svého léku SO-C101. Ten podle předložených dat prokazuje léčebný potenciál u různých typů nádorů - včetně nádorových onemocnění plic či prostaty.
Sotio, firma patřící do skupiny PPF.
Sotio, firma patřící do skupiny PPF. | Foto: Forbes

Podle ředitele komunikace Sotio Richarda Kapsy dokázal lék SO-C101 při testech na myších mimo jiné snížit rychlost růstu nádoru u nádorového onemocnění plic, snižuje rychlost růstu u již vyvinutých nádorů prostaty a vyvolat takzvanou paměťovou imunitu, která vede ke zpomalení růstu nádorů při opakované expozici nádorovému onemocnění. "To vše jsou pro nás důkazy, že se ubíráme správným směrem," řekl Kapsa ČTK.

Podle něho ovšem stále ještě zbývá mnoho let, než se lék případně dostane na trh. Jeho vývoj je nicméně součástí velkého světového trendu, který se jeví jako slibný směr léčby nádorových onemocnění. "Na světě patříme mezi ty, kdo jsou v tomto vývoji nejdále. Současně je ve fázi klinických studií na lidských pacientech sedm firem na světě včetně nás," dodal Kapsa.

SOTIO a Cytune Pharma loni oznámily, že přípravkem SO-C101 podstoupil léčbu pokročilého nádorového onemocnění v rámci klinické studie první pacient v Institutu Gustave Roussy v Paříži, který patří celosvětově k nejvýznamnějším institucím zabývajícím se první aplikací nově vyvíjených léčiv pacientům. Další pacienty zařadilo do klinické studie také onkologickém centrum univerzity Vall d'Hebron ve Španělsku a Yale Cancer Center a MD Anderson Cancer Center v USA.

Společnost SOTIO, která zastřešuje všechny aktivity v biotechnologickém sektoru skupiny PPF, pracuje na vývoji léků proti rakovinným nádorům už více než deset let. Lék SO-C101 je postaven na snaze posílit lidskou imunitu proti rakovinným buňkám. V zásadě jde o umělou bílkovinu, která podporuje vznik buněk, jež jsou důležité pro imunitu při boji s nádorem.

"SO-C101 je v imunoonkologii velmi nadějnou terapeutickou látkou vzhledem ke své schopnosti výrazně aktivovat NK buňky a CD8+T lymfocyty, tedy dva nejdůležitější buněčné typy imunitního systému zprostředkovávající protinádorovou odpověď," uvedl Radek Špíšek, generální ředitel společnosti SOTIO. "Preklinická data prokazují schopnost SO-C101 zpomalovat a bránit růstu nádorů u různých myších modelů," dodal.

Podle Špíška mají nyní v plánu do konce roku dokončit část klinické studie, která hodnotí bezpečnost a správné dávkování přípravku u pokročilých nádorů. "Letos v létě zahájíme druhou část klinické studie hodnotící jeho fungování v kombinaci s přípravkem pembrolizumab," dodal Špíšek.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Vláda musí ujasnit pravidla pro otevření zahrádek a připravit plán na podzim, uvedla Hospodářská komora

Vláda musí podle Hospodářské komory (HK) nejpozději v pátek jasně uvést pravidla pro otevření restauračních zahrádek. Měla by také připravit plán pro podzim s pandemií koronaviru. Podnikatelé se podle komory chtějí vyhnout riziku opětovného uzavření, zároveň odmítají, aby jim za případné zhoršení epidemické situace byla přičítána odpovědnost. Ve čtvrtek to řekl prezident HK Vladimír Dlouhý. Premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že vláda v pátek podmínky pro otevření zahrádek zpřesní.

Provozovatelé stravovacích provozů musejí mít podle Dlouhého neodkladně jasno v tom, zda budou muset od pondělí kontrolovat doklady hostů o negativních testech na koronavirus či očkování, k čemuž potřebují ale detailní informace, nebo bude stačit vývěska, že za vládou nastavená pravidla se bude zodpovídat zákazník.

Komora podle Dlouhého nikdy neříkala, že vstup do provozoven služeb, hotelů nebo restaurací má být podmíněn testem či očkováním. Pravidla podle něj určuje stát. HK se snažila najít technologické řešení. Vyvinula proto mobilní aplikaci, ve které by lidé našli podniky, které se zavázaly k dodržování nastavených pravidel, zároveň by jejím prostřednictvím prokázali svou bezinfekčnost. Potřebné pro její plošné využití bylo zapojení státu. Podle viceprezidenta HK Zdeňka Zajíčka se tak nestalo a aplikaci nyní komora uloží "do šuplíku".

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Vydaný Nikulin dostal od Česka 250 000 korun, žádá další peníze

Ministerstvo spravedlnosti vyplatilo Rusovi Jevgeniji Nikulinovi čtvrt milionu korun v souvislosti s jeho vydáním do USA. Také se mu omluvilo. Vyplynulo to z čtvrtečního jednání u soudu, který se začal zabývat Nikulinovým nárokem na náhradu nemajetkové újmy za nezákonné rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Nikulin, který po Česku žádá dalších 1,25 milionu korun, byl loni v USA odsouzen za hackerství k sedmi letům a čtyřem měsícům vězení. Stát další peníze platit odmítá.

Částku 250 000 korun, kterou za to ministerstvo Nikulinovi loni v říjnu vyplatilo, označil ve čtvrtek Rusův advokát Martin Sadílek za neúměrně nízkou. "Advokát ho (Nikulina) ujistil, že pan ministr nemůže učinit rozhodnutí, které ve finále skutečně učinil. Akt deportace Nikulin považoval ve své podstatě za únos a za zradu svého advokáta," popsal u Obvodního soudu pro Prahu 2. Klient podle něj ztratil důvěru v soudní systém i své právní zástupce, což velmi negativně ovlivnilo způsob jeho obhajoby v USA.

Sadílek poukázal také na to, že podle znaleckého posudku zadaného Nikulinovými obhájci v USA trpí Rus posttraumatickou stresovou poruchou. "Domnívám se, že vznikla v přímé souvislosti s nezákonným aktem pana ministra spravedlnosti," podotkl. Zdravotní posudky ze Spojených států chce v aktuálním řízení navrhnout jako důkaz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy