Škodovka stále nevyrábí na maximum své kapacity. Miliontý vůz letos nebude

ČTK ČTK
24. 5. 2022 16:57
Automobilka Škoda Auto stále nevyrábí na maximum své kapacity. Nadále se potýká s nedostatkem některých dílů, kromě čipů nebo dveřních výplní již firmě chyběly například i USB porty. Milion vozů se letos Škodě vyrobit nepodaří. Cokoliv nad 800 tisíc vozů bude podle předsedy podnikové rady Jaroslava Povšíka pozitivní výsledek. Zda se Škoda vrátí do Ruska, není podle něj jasné.
Foto: Škoda Auto

Podle Jaroslava Povšíka se stále musí vyřazovat některé noční směny. Kvůli problémům v dodavatelském řetězci se musí zpomalovat také tempo linky, továrna tak vyrábí méně vozů, než by mohla. "Pro nás to může být bolestivé pro personál, protože nám trochu přebývá," řekl Povšík.

Uvedl, že kromě dlouhodobě chybějících čipů do palubní elektroniky nyní chyběly například USB porty pro vozy vyráběné v Kvasinách. Z linky tak sjížděly nekompletní vozy a dodělávaly se na parkovištích.

Problém je také s dodávkami dílu od maďarského dodavatele, o jakou konkrétní část vozu jde, Povšík neupřesnil. "Momentálně u jednoho dodavatele v Maďarsku došli lidi. Neměli lidi, nedokázali v těch směnách udělat pro nás určitý díl. My jsme tam poslali kontingent našich lidí, a ti tam teď pracují ve dvanáctihodinových směnách a vyrábějí. Jsou hrozně šikovní," řekl Povšík.

Jaké množství vozů nyní stojí rozpracovaných na odstavných parkovištích, nechtěl odborový předák uvést, jde ale podle něj o nižší počet daleko před kritickou hranicí.

Podle Povšíkova odhadu se letos Škodě nepodaří vyrobit milion vozů. "Všechno, co bude nad 800 tisíc, bude super výsledek, teď je to ve fázi 750 tisíc vozů," řekl. Poznamenal, že se Škodě například nedaří v Číně, výrobu musela přerušit také v Rusku. Je podle něj jasné, že Škoda letos přišla o třetinu možných vyrobených vozů. Před krizí vyrobila zhruba 1,2 milionu aut.

Zda se Škoda do Ruska vrátí, není v tuto chvíli jasné. "Určitě víme, že Rusko nedáme dohromady. Nižnij Novgorod odepíšeme," myslí si Povšík.

Škoda Auto začátkem března informovala, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu zastaví veškeré své aktivity v Rusku. Přeruší výrobu ve svých ruských závodech v Kaluze a Nižném Novgorodu, zastaví i export vozů do země. V Nižném Novgorodu se vyrábějí tři modely, Rapid se vyrábí v závodě v Kaluze. V loňském roce pro ni bylo Rusko druhým největším trhem.

Provozní zisk automobilky Škoda Auto v prvním čtvrtletí letošního roku klesl zhruba o čtvrtinu na 337 milionů eur (8,3 miliardy korun) ze 448 milionů eur před rokem. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy