Škoda Auto hlásí rekordní výsledky, je nejziskovější českou firmou. Předběhla ČEZ i banky

ČTK Roman Šitner, ČTK
Aktualizováno 22. 3. 2017 11:05
Dosud nejvyšší v historii je i počet aut dodaných zákazníkům – meziročně stoupl o 6,7 procenta na 1,127 milionu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Škoda Auto

Mladá Boleslav - Automobilka Škoda loni zvýšila čistý zisk na rekordních 951 milionů eur (25,7 miliardy korun), což je o více než třetinu (34 procent) více než před rokem. Tržby loni stouply o desetinu na 13,7 miliardy eur (370 miliard korun).

Výsledky, které dnes automobilka oznámila na výroční tiskové konferenci, jsou rozšířením těch, které minulý týden oznámil mateřský Volkswagen. Výsledky ve výroční zprávě, kterou firma zveřejní dnes před polednem, budou pravděpodobně ještě lepší. Stejně tak tomu bylo minulý rok, kdy v ní uvedla o deset miliard korun lepší číslo. Právě ze zisku ve výroční zprávě se pak odvíjí i v Česku placené daně.

Dosud nejvyšší v historii je i počet aut dodaných zákazníkům - meziročně stoupl o 6,7 procenta na 1,127 milionu. Z toho v západní Evropě prodala 454 tisíc a v Číně 317 tisíc vozů.

Prodej stěžejního modelu Octavia se loni zvýšil o 0,8 procenta na 436 000 aut, poptávka po Rapidu stoupla o devět procent na 212 700 aut, Fabia zaznamenala růst o pět procent na 202 300 aut a Superb o 73 procent na 138 900 prodaných aut. Prodej modelu Yeti klesl o čtyři procenta na 95 500 aut. Odbyt nejmenšího modelu Citigo se zvýšil o jedno procento na 40 700 aut.

Druhým rokem za sebou je tak Škoda Auto nejziskovější tuzemskou firmou. Energetický gigant ČEZ dříve vydělával i mnohonásobně víc, nyní ho ale Škoda téměř dvakrát překonala - i díky tomu, že státem ovládané energetické společnosti klesl zisk o třetinu. Zisk automobilky je také zhruba více než dvojnásobný proti nejziskovějším českým bankám.

"Výsledky obchodního roku 2016 překonaly naše očekávání. Třetí rekordní rok v řadě dokládá úspěšnost naší strategie trvalého růstu," řekl předseda představenstva Bernhard Maier.

V roce 2020 uvede Škoda na trh první model s čistě bateriovým pohonem, dodal Maier. Koncept elektromobilu předvede na letošním autosalonu v Šanghaji.

Tento rok chystá automobilka uvést celkem 11 modelových novinek. Na trhu se již objevila modernizovaná Octavia v několika provedeních nebo velké SUV Kodiaq. Následovat budou modernizované modely Citigo a Rapid a v druhé polovině roku nová generace vozu Yeti. Škoda má v současnosti celkem sedm modelů ve 40 variantách.

Počet zaměstnanců společnosti loni stoupl o 11 procent na 29 580. Průměrná mzda ve Škodě se od roku 2010 zvýšila o 30 procent. Průměrná hrubá dělnická mzda v této automobilce činí zhruba 36 000 korun.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy