Škoda Auto hlásí rekordní výsledky, je nejziskovější českou firmou. Předběhla ČEZ i banky

ČTK Roman Šitner, ČTK
Aktualizováno 22. 3. 2017 11:05
Dosud nejvyšší v historii je i počet aut dodaných zákazníkům – meziročně stoupl o 6,7 procenta na 1,127 milionu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Škoda Auto

Mladá Boleslav - Automobilka Škoda loni zvýšila čistý zisk na rekordních 951 milionů eur (25,7 miliardy korun), což je o více než třetinu (34 procent) více než před rokem. Tržby loni stouply o desetinu na 13,7 miliardy eur (370 miliard korun).

Výsledky, které dnes automobilka oznámila na výroční tiskové konferenci, jsou rozšířením těch, které minulý týden oznámil mateřský Volkswagen. Výsledky ve výroční zprávě, kterou firma zveřejní dnes před polednem, budou pravděpodobně ještě lepší. Stejně tak tomu bylo minulý rok, kdy v ní uvedla o deset miliard korun lepší číslo. Právě ze zisku ve výroční zprávě se pak odvíjí i v Česku placené daně.

Dosud nejvyšší v historii je i počet aut dodaných zákazníkům - meziročně stoupl o 6,7 procenta na 1,127 milionu. Z toho v západní Evropě prodala 454 tisíc a v Číně 317 tisíc vozů.

Prodej stěžejního modelu Octavia se loni zvýšil o 0,8 procenta na 436 000 aut, poptávka po Rapidu stoupla o devět procent na 212 700 aut, Fabia zaznamenala růst o pět procent na 202 300 aut a Superb o 73 procent na 138 900 prodaných aut. Prodej modelu Yeti klesl o čtyři procenta na 95 500 aut. Odbyt nejmenšího modelu Citigo se zvýšil o jedno procento na 40 700 aut.

Druhým rokem za sebou je tak Škoda Auto nejziskovější tuzemskou firmou. Energetický gigant ČEZ dříve vydělával i mnohonásobně víc, nyní ho ale Škoda téměř dvakrát překonala - i díky tomu, že státem ovládané energetické společnosti klesl zisk o třetinu. Zisk automobilky je také zhruba více než dvojnásobný proti nejziskovějším českým bankám.

"Výsledky obchodního roku 2016 překonaly naše očekávání. Třetí rekordní rok v řadě dokládá úspěšnost naší strategie trvalého růstu," řekl předseda představenstva Bernhard Maier.

V roce 2020 uvede Škoda na trh první model s čistě bateriovým pohonem, dodal Maier. Koncept elektromobilu předvede na letošním autosalonu v Šanghaji.

Tento rok chystá automobilka uvést celkem 11 modelových novinek. Na trhu se již objevila modernizovaná Octavia v několika provedeních nebo velké SUV Kodiaq. Následovat budou modernizované modely Citigo a Rapid a v druhé polovině roku nová generace vozu Yeti. Škoda má v současnosti celkem sedm modelů ve 40 variantách.

Počet zaměstnanců společnosti loni stoupl o 11 procent na 29 580. Průměrná mzda ve Škodě se od roku 2010 zvýšila o 30 procent. Průměrná hrubá dělnická mzda v této automobilce činí zhruba 36 000 korun.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy