Senát chce kvůli Dukovanům zpřísnit zákon o prověřování investic

ČTK ČTK
16. 12. 2020 11:22
Zákon o prověřování zahraničních investic by se měl podle Senátu výslovně vztahovat na dodávky jaderných zařízení od firem mimo NATO a EU. Horní komora tak ve středu doplnila novou normu, která má státu umožnit lépe chránit klíčové české firmy před nežádoucím převzetím ze strany rizikových zahraničních investorů. Předlohu tak bude muset znovu projednat Sněmovna.
Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: ČTK

Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) senátní úpravy odmítl. "Toto je zákon o prověřování zahraničních investic, toto není zákon o Dukovanech," uvedl Havlíček s ohledem na vazbu úprav ohledně plánovaného rozšíření jaderné elektrárny na Třebíčsku. Podle něj senátní úpravy se zákonem buď bezprostředně nesouvisí, nebo jsou už v zákoně dostatečně upraveny.

Předseda senátního ústavně-právního výboru Tomáš Goláň (ODS) s tím nesouhlasil. Senátní úpravy jsou potřebné i podle předsedy senátního bezpečnostního výboru Pavla Fischera (nezávislý).

Úpravy předložil pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. Zahraniční investor ze zemí mimo EU a NATO by podle něj měl předložit a doložit informace o svých skutečných majitelích. Musel by požádat o prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Prověření by se vztahovalo i na české firmy, které by koupili zahraniční investoři ze třetích zemí v uplynulých pěti letech. Prověření by se vztahovalo i na subdodavatele.

Zákon vychází z nařízení Evropského parlamentu a přijímají jej i jiné země EU. Zákon má dát státu nástroje v obraně před rizikovými investory ze třetích zemí, kteří by mohli ohrozit bezpečnost nebo vnitřní pořádek země, uvedl Havlíček. Zákon je podle něj navržen tak, aby investice, které nepředstavují riziko, nebyly zdržovány zbytečnou administrativní zátěží a aby celý mechanismus byl předvídatelný.

Zahraniční investoři podle vládního návrhu mohou představovat i jiná než ekonomická rizika. Týká se to investic do odvětví, která jsou z hlediska bezpečnosti strategická, a umožní třetím subjektům získat kontrolu nebo aspoň dostatečný vliv na klíčové prvky těchto odvětví, případně přístup ke klíčovým a citlivým informacím.

Zákon má umožnit kontrolovat přímé zahraniční investice reálně prováděné subjekty ze zemí mimo Evropskou unii. V případě, že bude prověřovaná investice vyhodnocena jako riziková, bude stát moci její podobu ovlivnit nastavením podmínek, za kterých může být učiněna, popřípadě tuto investici zakázat nebo zpětně zrušit. Úřadem, který bude mít prověřování na starosti, bude ministerstvo průmyslu.

Investice do nejcitlivějších odvětví, jako je zbrojní průmysl, kritická infrastruktura nebo vývoj a výroba nejcitlivějšího zboží dvojího užití, budou muset investoři předem nahlásit a získat povolení. Všechny ostatní investice mohou být uskutečněny bez povolení, stát je však rovněž bude moci prověřit, a to až pět let zpětně.

O dostavbu elektrárny v Dukovanech se podle dostupných informací ucházejí ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP. Možnou účast Ruska a Číny v tendru dlouhodobě kritizuje část opozice. Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost v úterý vyzval vládu hnutí ANO a ČSSD, aby nepřipustila účast Ruska a Číny v soutěži.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Würzburg se exsparťanem Haškem sestoupil do třetí bundesligy

Fotbalisté Würzburgu, mezi které patří i český záložník Martin Hašek, se po jediné sezoně ve druhé lize vrátili do třetí bundesligy. O jejich sestupu rozhodla dnešní domácí prohra 1:3 s Osnabrückem.

Würzburg v dosavadních 32 zápasech získal 21 bodů a na posledním místě dvě kola před koncem ztrácí na záchranu nesmazatelných devět bodů. Hašek, který do týmu Kickers přišel letos v lednu po roztržce se Spartou, dnes zůstal jen mezi náhradníky.

před 25 minutami

Neymar podepsal v PSG novou smlouvu do roku 2025

Brazilský fotbalista Neymar zůstane v Paris Saint-Germain další čtyři roky. Vedení klubu dnes na twitteru oznámilo, že s hvězdným útočníkem uzavřelo novou smlouvu do roku 2025. Podle dřívějších informací listu L'Équipe měl kanonýr přijmout návrh na prodloužení kontraktu ještě o další rok.

Další zprávy