Sankce a levná ropa připraví Rusko až o 140 miliard dolarů

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
25. 11. 2014 19:30
Odliv soukromého kapitálu z Ruska ohrožuje běžný finanční tok země, říká poradce prezidenta Sergej Glazjev.
Ruský dvouhlavý orel na budově Historického muzea v Moskvě.
Ruský dvouhlavý orel na budově Historického muzea v Moskvě. | Foto: Reuters

Moskva - Zatímco západní ekonomické sankce připraví Rusko přibližně o 40 miliard dolarů ročně, na poklesu cen ropy tratí více než jednou tolik - až 100 miliard dolarů. Prohlásil to v pondělí ruský ministr financí Anton Siluanov na mezinárodním finančním a ekonomickém fóru v Moskvě.

"Hlavním problémem, který ovlivňuje rozpočet, ekonomiku a finanční systém, je cena ropy a snížení přílivu peněz z prodeje energetických zdrojů," uvedl Siluanov podle listu The Moscow Time na konferenci.

Tento čtvrtek zasednou ve Vídni členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), aby letošní zhruba třicetiprocentní propad cen ropy projednali.

Minulý týden proběhly médii zprávy o tom, že Rusko se staví za omezení ropné produkce OPEC, aby došlo k povzbuzení cen. Podle některých odhadů by i ruská federace mohla omezit svou těžbu o asi 300 000 barelů denně. Ministerstvo energetiky ale snížení vlastní těžby oficiálně odmítá.

Ruský ministr pro hospodářský rozvoj Alexej Uljukajev již dříve varoval, že současné ceny ropy potáhnout ruskou ekonomiku směrem dolů. "Katastrofální následky" způsobené danou situací potvrdil podle britského internetového portálu BBC také sám prezident Vladimir Putin.

Provázaný svět

Zároveň ovšem podotkl, že tyto následky se nebudou dotýkat pouze Rusů. "Moderní svět je na sobě navzájem závislý. Nelze se spoléhat na to, že sankce, strmý pád cen ropy a ztráta hodnoty národní měny bude mít negativní dopady či katastrofální následky pouze pro nás," řekl Putin ruské tiskové agentuře TASS.

Letos rubl oproti dolaru ztratil na své hodnotě už zhruba 30 procent. Ruská centrální banka utratila miliardy, aby ho podpořila. Začátkem listopadu následně prohlásila, že své intervence omezí a dovolí s rublem volně obchodovat na finančních trzích.

Evropská banka pro obnovu a rozvoj v polovině listopadu odhadla, že ruská ekonomika upadne do recese. Sama ruská vláda letos čeká zpomalení hospodářského růstu z loňských 1,3 na 0,5 procenta.

Odliv investic

Západní sankce negativně působí hlavně na podnikatelskou důvěru v Rusku. Omezují také přístup ruských společností a bank na mezinárodní trh, spolu s nízkými cenami ropy oslabují rubl a také vedou k odlivu investic ze země.

Odliv soukromého kapitálu z Ruska přitom podle poradce prezidenta Sergeje Glazjeva ohrožuje běžný finanční tok země. Odhad odlivu čistého soukromého kapitálu za rok 2014 podle jeho slov dosahuje 100 až 120 miliard dolarů, tedy až pěti bilionů rublů. Loni byl přitom odliv kapitálu z Ruska poloviční.

Celkem 130 miliard dolarů, tedy dalších zhruba pět bilionů rublů, má Rusko do konce příštího roku zaplatit na zahraničních úvěrech. "Dolarizace ekonomiky, způsobená odklonem od rublu, vyjde na minimálně jeden bilion rublů. Takto tedy přicházíme o asi 11 bilionů rublů, což je prakticky polovina měnové báze tvořené zejména zahraničními zdroji," " upřesnil Glazjev podle agentury TASS.

Moskva v této souvislosti již dříve oznámila, že se snaží omezit svou závislost na západních trzích a zaměřuje pozornost na Asii, především na Čínu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy