Rusové prodali vítkovické hutě Evraz skupině investorů

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 4. 4. 2014 16:04
Cena se pohybuje kolem dvou miliard korun, noví majitelé převezmou také závazky kolem čtyř miliard korun.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Ostrava - Ruská skupina Evraz prodala českou divizi ostravských hutí Evraz Vítkovice Steel. Skupina investorů, kterými jsou Martinley Holdings, Nabara Holdings, Vitect Services, Hayston Investments a Dawnaly Investments, zaplatila za ostravskou firmu celkem 287 milionů dolarů (přes 5,7 miliardy korun).

"Investoři mají v plánu dále rozvíjet společnost coby nezávislého hráče na trhu s válcovanými produkty," řekl mluvčí Evraz Vítkovice Steel Jaromír Krišica.

Server Patria.cz uvedl, že cena byla 89 milionů dolarů (téměř 1,8 miliardy korun), kromě toho noví majitelé převzali závazky za 198 milionů dolarů (téměř čtyři miliardy korun). Každý z pěti nových vlastníků získal dvacetiprocentní podíl společnosti.

Využijeme synergie

"Investoři mají v plánu zlepšit ekonomiku společnosti prostřednictvím synergií vznikajících z možnosti nakupovat základní suroviny od různých nezávislých dodavatelů," uvedl Krišica. Investoři podle něj v nejbližší době neplánují významné změny v provozu společnosti ani ve složení managementu.

Vedení společnosti podle Krišici v současné době pracuje s novými akcionáři na přípravě strategie jednotlivých oblastí podnikání společnosti. "Na způsobu činnosti našich provozů se v současnosti nic nemění. Naším primárním cílem je stále kvalitní a efektivní výroba pro naše zákazníky," doplnil mluvčí.

Stávková pohotovost trvá

Předseda odborů Evraz Vítkovice Steel Zdeněk Kološ řekl, že odbory změnu vlastníka uvítaly. "Firma nebyla dobře řízená. Neměla zakázky a hlavně zaměstnanost se snižovala," řekl Kološ. Odboráři doufají, že s novými majiteli se situace podniku zlepší.

"Když se o to někdo zajímá a chce to koupit, tak snad má naplánovaný nějaký rozvoj. Věříme, že to budou chtít pozvednout a zachovat zaměstnanost," řekl odborový předák.

Odboráři se snaží s novými vlastníky zkontaktovat a předpokládají, že i majitelé se budou chtít brzy spojit s nimi. Stávkovou pohotovost, ve které jsou odbory Evrazu už rok, zatím odboráři rušit nebudou.

"Stávkovou pohotovost jsme vyhlásili kvůli hrozbě zavření ocelárny. Samozřejmě jestli se nový vlastník ozve, bude s námi jednat a dá nám nějaké záruky, pak stávkovou pohotovost stáhneme. Ale kdyby přišel s ještě horším programem, může to dopadnout i jinak," řekl Kološ.

Evraz Vítkovice Steel je třetí největší hutní společností v Česku. Zaměstnává zhruba 1100 lidí. Největší ruská ocelářská firma Evraz koupila ocelárnu v Ostravě v roce 2005 za 285 milionů dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy